Zmiany w zwolnieniach i więcej urlopu. Nowelizacja kodeksu pracy

praca biznes
Fot. freepik.com

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do unijnego prawodawstwa – Komisja Europejska zarzuciła Polsce nierówne traktowanie osób zatrudnionych czasowo i na stałe.

W II kwartale tego roku ma być przyjęta nowelizacji kodeksu pracy. Według jej projektu wypowiedzenie umowy na czas określony trzeba będzie uzasadnić. Obecnie trzeba tak robić jedynie w przypadku rozwiązania umów bezterminowych. Jeśli pracownicy nie będą zgadzali się z uzasadnieniem decyzji, będą mogli je zaskarżyć do sądu i domagać się przywrócenia do pracy. Rząd tłumaczy, że zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do unijnego prawodawstwa – Komisja Europejska zarzuciła Polsce nierówne traktowanie osób zatrudnionych czasowo i na stałe.

- reklama -

Pracownicy zyskają również dodatkowych dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, które będą zagwarantowane dla ojca dziecka. Dzięki takiej zmianie matki wciąż będą mogły korzystać z rocznych urlopów. Z kolei wszyscy zatrudnieni zyskają pięć dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego, w trakcie którego będą mogli zajmować się niesamodzielnymi członkami rodziny W razie nagłego wypadku lub choroby każdy pracownik będzie mógł też skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy, za które otrzyma połowę wynagrodzenia.


- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj