Spotkanie Akademickiego Zespołu ds. Edukacji i Rynku Pracy [ZDJĘCIA]

W gronie uczelni wyższych, które działają na terenie Subregionie Zachodnim dyskutowano o możliwościach wspólnych działań, podczas spotkania Śląskiego Porozumienia Gospodarczego ŚLĄSK.ONLINE.

 

- reklama -

Jednym z głównych priorytetów Śląskiego Porozumienia Gospodarczego ŚLĄSK.ONLINE jest obszar edukacji i rynku pracy, zaś w szczególności inicjowanie działań zmierzających do  podnoszenia jakości kształcenia i efektywnego przygotowania wykwalifikowanych kadr na lokalny rynek pracy. W ramach Zespołu ds. Edukacji, Rynku Pracy i Depopulacji (który działa również w wymiarze transgranicznym), w dniu 8 lutego, w wodzisławski Centrum Biznesowym Jordaszka, spotkali się przedstawiciele władz pięciu uczelni, które działają na terenie Subregionu Zachodniego.  Przedmiotem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie współpracy uczelni z przedsiębiorcami, samorządami oraz szkołami ponadpodstawowymi. Ożywiona dyskusja dotyczyła takich zagadnień jak promocja kierunków prowadzonych przez uczelnie, doświadczenia w pracy z młodzieżą oraz znaczenia jakości życia w kontekście zjawisk depopulacyjnych oraz problemu ucieczki młodych ludzi z miejsca zamieszkania. Niemal jednogłośnie wskazano na konieczność diagnozowania czynników warunkujących rynek pracy oraz potrzeb jakie należy spełnić aby młodzi ludzie chcieli żyć, mieszkać i pracować w naszym regionie, zamiast wyjeżdżać do innych miast. Brak informacji o czynnikach, jakie wpływają na decyzje o wyborze ścieżki zawodowej oraz przede wszystkim miejsca jej realizowania, skutkuje tym, że coraz trudniej jest dopasować ofertę szkół do oczekiwań uczniów i studentów oraz zmienić tendencję do wyjazdu mieszkańców z regionu.

W spotkaniu brali udział Dziekan Wydziału Zamiejscowego GWSH w Żorach – dr Aleksander Wolski; Prodziekan Szkoły – Kierownik Filii w Rybniku Uniwersytetu Ekonomicznego –
dr inż. Tomasz Zieliński; Dyrektor  Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej w Rybniku – dr Zygmunt Łukaszczyk; Dziekan Filii w Wodzisławiu Śląskim
Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi – mgr Elżbieta Trojniar, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu – dr Paweł Strózik; Dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce – Adrianna Kordiak-Woryna oraz Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Andrzej Zabiegliński. Z ramienia organizatora spotkanie prowadzili Ireneusz Burek, prezes Zarządu Śląskiego Porozumienia Gospodarczego ŚLASK.ONLINE oraz Krzysztof Dybiec, wiceprezes Zarządu Śląskiego Porozumienia Gospodarczego ŚLASK.ONLINE.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać możliwości konferencyjne nowego obiektu Jordaszka, po którym oprowadziła gości właścicielka – Dominika Jordan.

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj