80% osób z niepełnosprawnościami bez pracy

niepelnosprawni praca
Fot. pexels.com

Większość niepełnosprawnych rejestruje się w urzędach pracy, ale w rzeczywistości nie chce podjąć zatrudnienia – z powodu stanu zdrowia, niskich kompetencji czy wieku.

2,5 mln, czyli ponad 80% osób z niepełnosprawnościami nie miało w latach 2018-2020 pracy ani jej nie szukało. Problemem był m.in. niewielka liczba ofert pracy dla takich osób, a większość ogłoszeń dotyczyła pracy za minimalne wynagrodzenie i na podstawie krótkoterminowych umów.

- reklama -

Z drugiej strony – z raportu opublikowanego przez PFRON w 2017 r. wynika, że większość niepełnosprawnych rejestruje się w urzędach pracy, ale w rzeczywistości nie chce podjąć zatrudnienia. Wśród głównych powodów znalazły się ograniczenia związane ze stanem zdrowia i niepełnosprawnością, niskie kompetencje i wykształcenie, wiek czy niedostosowanie miejsc pracy. Zdarza się też, że osoby te są utrzymywane przez rodzinę, pracują na czarno albo obawiają się zmniejszenia lub utraty świadczeń socjalnych w związku z podjęciem pracy.

Według NIK bariery pojawiły się także po stronie pracodawców, ponieważ niechętnie zatrudniali osoby niepełnosprawne, zwłaszcza starsze, mimo iż takie zatrudnienie dawało pracodawcom szereg korzyści. Kontrolerzy stwierdzili, że część pracodawców traktuje osoby z niepełnosprawnością jak tanią siłę roboczą.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj