Praca zdalna po nowemu. Co się zmieni?

Fot. unsplash.com

Jak tłumaczy ministerstwo, taka forma pracy wpisuje się w realizację polityki prorodzinnej – elastyczny czas pracy jest oczekiwany przez młodych ludzi w sytuacji łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Nowe przepisy zostaną wprowadzone jeszcze w tym półroczu.

- reklama -

Zgodnie z nimi pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży. Obecnie taka forma obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę decyduje pracodawca.

W Kodeksie pracy ma znaleźć się również rozwiązanie zakładające, że pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną. Pracodawca będzie mógł je skontrolować, jednak czas pracy będzie taki sam jak w przypadku pracy stacjonarnej. Będzie zobowiązany również pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj