Skwer przy ul. Podwale i Mickiewicza będzie zabudowany? „To działania obliczone na zagładę miasta”

skwer raciborz
Zlikwidowany miałby zostać zapis, że jest to teren zielony i skwer. Mogłyby tam powstać wtedy lokalne usługowe i mieszkalne. Fot. Bogusław Siwak

Radni będą głosować nad zmianą planu zagospodarowania skweru. Dwa lata temu miasto miało podobne plany odnośnie skweru Moniuszki.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy chce zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla skweru przy ul. Podwale i Mickiewicza. Zlikwidowany miałby zostać zapis, że jest to teren zielony. Mogłyby tam powstać wtedy lokale usługowe i mieszkalne. Pomysł nie podoba się mieszkańcom.

- reklama -

Dwa lata temu podobny los miał spotkać skwer Moniuszki znajdujący się naprzeciw budynku raciborskiego sądu. Miasto planowało wykorzystać ten teren do zabudowy wielorodzinnej. Projekt uchwały został jednak wycofany z porządku obrad sesji Rady Miasta. – Pomysł przez wielu mieszkańców został uznany za absurdalny. Teraz po dwóch latach prezydent nie odpuszcza terenom zielonym w Raciborzu. Chce likwidacji skweru, czyli zagłady tego zielonego miejsca, aby go zabudować sklepami, usługami i mieszkaniami. Obok stoi pusta kamienica i nikt tam mieszkań nie robi – mówi Bogusław Siwak, raciborski działacz ekologiczny. – W Raciborzu mamy mnóstwo pustych lokali handlowo-usługowych, w tym puste galerie. Nie zważając na to, prezydent chce kolejnych kosztem likwidacji terenów zielonych i to w momencie przyspieszających zmian klimatu, gdzie w lecie przy 40-stopniowych upałach nie idzie przejść przez miasto z braku cienia i zieleni – tłumaczy społecznik. Apeluje on do radnych, aby „nie pozwolić na tę destrukcyjną w skutkach zmianę dla śródmieścia i nie pozwalać na likwidację kolejnego skweru i postępującą betonozę miasta”. – To nie jest rozwój, ale działania obliczone na zagładę miasta – podkreśla.

Również mieszkańcy krytykują te plany. – Racibórz jest piękny, a był jeszcze piękniejszy. Sama architektura lat poprzednich – można tylko podziwiać. Każdy nowy budynek, betonoza powszechnie stosowana – to jest niedopuszczalne. Racibórz powinien być zielony, przyjazny dla ludzi, a galerii mamy jak ulęgałek, więc kolejna naprawdę niczego nie zmieni. A taki skwerek będzie służył nie tylko młodym, ale i starszym ludziom – powiedziała jedna z mieszkanek.

– Mieszkam przy ul. Mickiewicza i uważam, że tu wystarczająco jest i usług, i sklepów. Tu stoi dom (przy ul. Podwale – przyp. red.), który można by odnowić i dać pod zamieszkanie. Natomiast mam taką propozycję dla pana prezydenta – niech się pan przejdzie ul. Długą do pl. Drzewnego, za miejscem, gdzie kiedyś był budynek PTTK, jest obrzydliwy pusty plac. Niech pan zrobi tam usługi, to się ucieszą ludzie ze Starej Wsi – proponuje inna raciborzanka. – Wydaje mi się, że skwer powinien być zachowany. To będzie później pewnie tak samo wyglądało, jak „klocek” na rynku, który postawili i który zepsuł całość. A skwer i drzewa wyglądają fajnie, na pewno lepiej niż budynek. Nasza planeta potrzebuje zieleni – uważa mieszkaniec Raciborza.

oprac. /red/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Szanowni państwo mediaworkerzy (bo nie dziennikarze) – jak możecie udostępniać tak paskudnie zmanipulowane wideo z „sondą”, która składa się z wyłącznie anonimowych głosów? Zero twarzy, żadnych danych, pytania tendencyjne pod tezę, manipulacja słowem i oczernianie prezydenta? Serio tak to powinno wyglądać? Jeden człowiek, który próbuje zrównać Racibórz ze wsią ma miejsce na Waszym portalu? Czy każdy może z niego skorzystać i liczyć na promocję raciborz.com.pl? Serio?

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj