Work-life fit – światowy trend w sposobie pracy. Czy ma szansę w Polsce?

praca zdalna dom home office komputer
Fot. pexels.com

Koncepcja work-life fit polega nie tylko na możliwości pracy z dowolnego miejsca i w różnych godzinach, ale też bardziej elastycznym podejściu do formy świadczenia obowiązków, skupienia uwagi na efektach, a nie na czasie pracy.

Work-life fit to jeden z najnowszych światowych trendów na rynku pracy, który powoli wkracza do Polski. Chodzi o dowolność wyboru modelu pracy oraz elastyczne podejście do czasu i godzin realizacji projektów. Z badań wynika jednak, że pracownicy nie mogą liczyć na elastyczność ze strony pracodawców, a większość z nich ma narzucony model i stałe godziny pracy.

- reklama -

W połowie firm model pracy jest ustalany odgórnie przez pracodawcę. Elastyczności nie ma także w kwestii wyboru godzin pracy. Badanie pokazało, że w 82% firm praca odbywa się w stałych i powtarzalnych godzinach. W 67% firm pracownicy zawsze są rozliczani z tego, ile godzin w ciągu pracy poświęcają faktycznie na swoje zadania.

Jak podkreślają eksperci, mała elastyczność miejsca pracy często wpływa negatywnie na życie osobiste pracowników, którzy ze względu na pracę muszą rezygnować ze swoich prywatnych celów. Tego typu sytuacje doprowadzają często do szybszego wypalenia, frustracji pracowników. Natomiast dla firm – do mniejszej efektywności i zwiększonej rotacji kadr.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj