23,9% Polaków dostaje służbowe wiadomości po wyjściu z pracy

telefon komorkowy
Fot. unsplash.com

– Wysyłanie podwładnym SMS-ów czy wiadomości za pośrednictwem komunikatorów absolutnie nie powinno mieć miejsca po godzinach pracy. Ci, którzy je otrzymują, mogą odczuwać ciągły niepokój, bo polecenie służbowe może nadejść w każdej chwili – podkreślają eksperci.

23,9% pracowników w Polsce otrzymuje od przełożonych e-maile, SMS-y lub inne wiadomości za pomocą komunikatorów po godzinach pracy w typowo służbowych sprawach. 85,5% z nich odpowiada na nią jeszcze tego samego dnia. Ponad połowa badanych, jeśli szybko nie reaguje, jest ponaglana.

- reklama -

Autorzy badania ocenili, że jego wyniki są dość niepokojące, bo głównie dotyczą młodych osób, a opisane zachowanie jest prostą drogą do wypalenia zawodowego. Sytuacja prowadzi m.in. do problemów ze snem, rozdrażnienia, dekoncentracji i spadku efektywności, na czym tracą również pracodawcy.

Radca prawny dr Karolina Mazut wskazuje, że wysyłanie wiadomości do pracownika lub podejmowanie z nim kontaktu telefonicznego poza godzinami pracy nie jest zakazane. Zaznacza jednocześnie, że zatrudniony nie jest wówczas zobowiązany do udzielenia odpowiedzi.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj