Rodzice z nadzieją na powstanie Zakładu Aktywności Zawodowej w Raciborzu

Rodzice z nadzieją na powstanie Zakładu Aktywności Zawodowej w Raciborzu

Głównym założeniem wizyty było zapoznanie się z ideą funkcjonowania ZAZ oraz przepisami i zasadami, na jakich przyjmowane są do pracy osoby z niepełnosprawnością w takiej placówce.

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia Spektrum uczestniczyli w spotkaniu w Zakładzie Aktywności Zawodowej – Zakład Usług Pralniczych Wodzisław Śląski. Wizyta studyjna zrealizowana w ramach projektu „Wychodzimy z czterech ścian” współfinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021–2030 r. odbyła się 7 lipca. Inicjatorem i organizatorem spotkania była prezes stowarzyszenia Małgorzata Jańska, która od kilku lat widzi potrzebę powstania w Raciborzu instytucji takiej jak Zakład Aktywności Zawodowej.

- reklama -

Głównym założeniem wizyty było zapoznanie się z ideą funkcjonowania ZAZ oraz przepisami i zasadami, na jakich przyjmowane są do pracy osoby z niepełnosprawnością w takiej placówce. Podczas wizyty dyrektor Dezyderiusz Szwagrzak oprowadził uczestników po zakładzie, gdzie mogli zobaczyć jak odbywa się praca na poszczególnych stanowiskach oraz w jaki sposób zapewniana jest pracownikom rehabilitacja. Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat aktualnych problemów, z jakimi borykają się dorosłe osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodzice. Przede wszystkim są to problemy związane wykluczeniem społecznym oraz brakiem ofert i miejsc na rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Czytaj także: Niepełnosprawni na rynku pracy. Brakuje działań i instrumentów

fot. Spektrum
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here