Przedszkole nr 23 w Raciborzu będzie miało ogród deszczowy

ogrod deszczowy
Na terenie Przedszkola nr 23 w Raciborzu odbędą się warsztaty zakładania ogrodów deszczowych przeprowadzone przez Fundację Sendzimira, w wyniku których powstanie pokazowy ogród deszczowy przed budynkiem placówki. Fot. UM Racibórz

Ogród deszczowy to nasadzenie roślin w gruncie o zwiększonej przepuszczalności, do którego doprowadzana jest woda z dachów, chodników, parkingów i innych powierzchni utwardzonych.

W wyniku zmian klimatycznych opady deszczu stają się coraz gwałtowniejsze i intensywniejsze, a po ulewach następują długotrwałe okresy suszy. Ważne jest więc takie kształtowanie przestrzeni, aby w czasie ulew woda miała gdzie się gromadzić. Dzięki temu zmniejszy to ryzyko zalewania dróg, podwórek i piwnic. Zatrzymana woda służyć będzie ludziom i roślinom w czasie suszy. Jednym ze sposobów zatrzymania wody jest budowanie ogrodów deszczowych, co już dzieje się w niektórych miastach Polski. Racibórz również dołącza do tej inicjatywy.

- reklama -

Ogród deszczowy to nasadzenie roślin w gruncie o zwiększonej przepuszczalności, do którego doprowadzana jest woda z dachów, chodników, parkingów i innych powierzchni utwardzonych. Dzięki swojej budowie zbiera wodę opadową z obszaru znacznie większego niż powierzchnia samego ogrodu. Pozwala to zatrzymać wodę w miejscu opadu, zapobiega obniżaniu poziomu wód gruntowych, a w trakcie ulew lokalnym podtopieniom. W ogrodzie deszczowym sadzi się rośliny podmokłych łąk. Ich korzenie bądź kłącza oczyszczają wodę deszczową z zanieczyszczeń zmytych z powierzchni utwardzonej, takich jak metale ciężkie i związki białkowo-tłuszczowe.

Fundacja Sendzimira zorganizuje w najbliższy czwartek warsztaty zakładania tego typu ogrodów w Przedszkolu nr 23. Będą one składały się z części teoretycznej, jak i praktycznej, podczas której nastąpią nasadzenia. Ogród pomogą zbudować uczniowie SP nr 18 w Raciborzu. Swój wkład w przygotowanie ogrodu deszczowego polegający na przygotowaniu terenu i pomocy przy samych nasadzeniach mają również podopieczni Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.

Warsztaty praktyczne rozpoczną się ok. godz. 10:45. Zainteresowani mieszkańcy mogą przyjść na miejsce wykonywania ogrodu, pod budynek przedszkola. Ze względów bezpieczeństwa nie mogą jednak uczestniczyć w samych warsztatach.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj