Raciborska premiera widowiska „Kolory życia/Barvy života” na wideopodsumowaniu [WIDEO]

Zaklęci w filmie – magiczny spektakl w Parku Roth

Na specjalnie skonstruowanej scenie na wodzie wystąpiło 47 wykonawców: tancerze Zespołu Tanecznego Skaza z RCK i Dance 4 Life z Opawy oraz 13 muzyków.

Ukazało się wideo podsumowujące raciborską premierę polsko-czeskiego widowiska taneczno-muzycznego „Kolory życia/Barvy života: Zaklęci w filmie/Zakletí ve filmu”, która miała miejsce 27 sierpnia w Parku im. M Roth. Na specjalnie skonstruowanej scenie na wodzie wystąpiło wspólnie 47 wykonawców: tancerze Zespołu Tanecznego Skaza z Raciborskiego Centrum Kultury i Dance 4 Life z Opawy oraz 13 muzyków. W skład bandu wchodzili raciborscy muzycy, a także instrumentaliści z całej Polski grający na co dzień z Adamem Jarzmikiem oraz ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej. Zaprezentowane zostały zarówno utwory muzyki filmowej w wyjątkowych aranżacjach Adama Jarzmika oraz jego własne kompozycje napisane na potrzeby tego widowiska, jak i spektakularna choreografia przygotowana przez Manuelę Krzykałę zawierająca w sobie taniec współczesny, taniec klasyczny, a nawet hip-hop. Całości dopełniła przepiękna gra świateł dobrana odpowiednio do każdej choreografii, kostiumy, makijaże, a także telebim ustawiony na drugim brzegu stawu, na którym prezentowane były zbliżenia na tancerzy i muzyków.

- reklama -

Realizacja: Jazz TV: Marek Bania&Agnieszka Bania.

– Nic dziwnego, że setki raciborzan i nie tylko przybyło zobaczyć to spektakularne wydarzenie w naszym mieście. Artyści zabrali nas w przepiękną taneczno-muzyczną podróż po różnych kolorach życia: od smutku zwątpienia, bezradności po nadzieję i radość. Spektakl rozpoczynają instruktorki projektu: Manuela Krzykała i Magdalena Mosek ze strony polskiej i Anna Lidmilová i Michaela Dalerová ze strony czeskiej uwerturą do całego przedstawienia w konwencji kostek Rubika. Pojawił się również motyw liny nawiązujący do filmu „Klucz Sary”, płomieni z „Dziewiątych wrót” Kilara zaprezentowanych w bardzo ciekawy sposób falującym czerwonym materiałem spod którego wyłaniały się tancerki. Podobnie jak polski akcent muzyki filmowej, wybrzmiał również czeski – utwór do filmu „Kytice”. Ogromne wrażenie na zebranej publiczności zrobił również taniec w czarnych kokonach, pomiędzy którymi na puentach zatańczyła młodziutka Jasmin z Opawy. Każda z choreografii była perełką sama w sobie i niosła ze sobą inny ładunek emocjonalny. Tancerze w trakcie kolejnych prezentacji przywieszali dany kolor flagi (symbolika żywiołów) na specjalnej linie, którą w pełnej okazałości zobaczyliśmy w utworze finałowym. Było to symboliczne nawiązanie do tradycyjnych tybetańskich flag modlitewnych, których przywieszanie m.in. na szczytach gór czy na świątyniach ma przynieść dobrą energię i pomyślność tym, którzy je rozwieszają. Poszczególne układy taneczne oraz muzyka nie tylko zachwycały kunsztem i perfekcyjnością wykonania, ale również wzruszały i poruszały głębokie emocje widzów – relacjonuje Raciborskie Centrum Kultury.

Zobacz także zdjęcia: Zaklęci w filmie – magiczny spektakl w Parku Roth [ZDJĘCIA]

Czeska premiera spektaklu miała miejsce 4 września 2022 w Teatrze Śląskim w Opawie. Zobacz więcej: Czeska premiera widowiska „Kolory życia/Barvy života” [ZDJĘCIA]

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

CHOREOGRAFIA: Manuela Krzykała. Projekt współtworzyły od strony tanecznej również: Anna Lidmilová, Magdalena Mosek i Michaela Dalerová.

TANCERZE: z Zespołu Tanecznego SKAZA (grupy: Groszki, Juniorki i ATT) oraz DANCE4LIFE z Opavy.

MUZYKA (aranże i kompozycje): Adam Jarzmik. Adam Jarzmik (pierwsze piano), Paulina Świerczek (altówka), Marta Linek (skrzypce), Wiktoria Linek (skrzypce), Joanna Skowyra (wokal), Piotr Budniak (perkusja), Michał Zwierniak (gitary), Michał Król (saksofony), Marcin Elszkowski (trąbka), Szymon Klekowicki (puzon), Maciej Kitajewski (bas), Dominik Kilijan (wiolonczela), Marek Kuder (piano).

KOSTIUMY: Jola Polednik
MAKIJAŻE: Joanna Nienadowska
FOTO: Paweł Okulowski
GRAFIKA: Sławek Gruca

ORGANIZATOR i PRODUKCJA : Raciborskie Centrum Kultury
ZESPÓŁ PROJEKTOWY: Anna Kokolus – koordynator projektu oraz Magdalena Sommer i Alicja Ploch-Burda
PARTNER PROJEKTU: Slezské divadlo Opava

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj