Badanie wad postawy u młodych raciborzan. Justyna Święty-Ersetic ambasadorką akcji

Badanie wad postawy u młodych raciborzan. Justyna Święty-Ersetic ambasadorką akcji

970 pięcio- i sześciolatków z raciborskich przedszkoli zostało przebadanych za pomocą nowoczesnych technologii. Zaplanowano też m.in. piknik dla zdrowia.

Statystyki dotyczące wad postawy wśród dzieci w Polsce są alarmujące. Najwyższa Izba Kontroli podaje, że zniekształcenia kręgosłupa oraz wady stóp i kolan występują u co drugiego dziecka, a niektóre raporty mówią nawet o 80% dzieci dotkniętych tym problemem. U 15% dzieci schorzenia te mają poważne i bolesne konsekwencje. Dlatego Miasto Racibórz przy wsparciu Akademii Nauk Stosowanych podejmuje działania mające na celu zwalczanie wad postawy. Akcja obejmuje kompleksowe badania postawy we wszystkich przedszkolach, których organem prowadzącym jest Miasto Racibórz. Celem inicjatywy jest wcześniejsze wykrycie wad i podjęcie odpowiednich działań korygujących, aby zapewnić zdrowy rozwój najmłodszym mieszkańcom. Ambasadorką akcji jest raciborska mistrzyni olimpijska – Justyna Święty-Ersetic.

- reklama -

Zakończył się pierwszy etap, w ramach którego 970 pięcio- i sześciolatków zostało przebadanych przez firmę RehaControl z Gdańska. Do badania wykorzystano nowoczesne technologie, które są w stanie precyzyjnie wskazać zakres i stopień zaawansowania ewentualnych schorzeń u dziecka. Badanie polegało na zmierzeniu i zważeniu dziecka oraz zeskanowaniu jego sylwetki z trzech perspektyw (przód, tył i profil). Następnie skany przesyłane są do aplikacji, która nakłada je na modelową sylwetkę i precyzyjnie analizuje pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. O wynikach tych badać rodzice dzieci przebadanych zostaną poinformowani drogą elektroniczną.

Miasto Racibórz podkreśla, że akcja przeprowadzania badań postawy to tylko początek działań mających na celu poprawę zdrowia najmłodszych mieszkańców. Planowane inne działania, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat wad postawy oraz sposobów ich zapobiegania. W najbliższej przyszłości odbędą się m.in:
– piknik dla zdrowia – wydarzenie, które promować będzie różnego rodzaju podmioty świadczące usługi w zakresie prozdrowotnym – będą to gabinety lekarskie, stowarzyszenia i szkółki prowadzące działalność rekreacyjną lub sportową; planowany jest na ostatni weekend sierpnia;
– konkursy dla dzieci przedszkolnych i szkolnych mające na celu zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowej sylwetki;
– warsztaty dla rodziców, które wskażą podstawowe błędy, jakie nawet nieświadomie rodzic może popełniać opiekując się dzieckiem, a które mają znaczący wpływ na kształtowanie się sylwetki i ogólny rozwój; dzięki warsztatom rodzice znajdą też odpowiedź, jak radzić sobie w sytuacji stwierdzenia dysfunkcji u dziecka.

Celem akcji jest nie tylko identyfikacja wad postawy, ale także edukacja rodziców i nauczycieli na temat znaczenia właściwej postawy oraz sposobów, w jakie można ją wspierać u dzieci. Ważne jest zrozumienie, że wady postawy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w późniejszym życiu. Nieleczona wada postawy może powodować bóle pleców, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz ograniczenia w codziennych aktywnościach. Dlatego tak istotne jest wykrycie tych problemów jak najwcześniej, aby umożliwić skuteczną interwencję i zapobiec długoterminowym konsekwencjom.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj