Wraz z otwarciem dworca swoją działalność rozpocznie Stacja Młodych, z kolei w przyszłym roku pojawi się Urban Lab.
Na 21 października zaplanowano oficjalne otwarcie dworca kolejowego w Raciborzu po przebudowie. Prace trwają od sierpnia 2022 r. Na powierzchni 1500 m² obejmującej dwie kondygnacje znalazły się m.in. poczekalnie, kasy i toalety. Część lokali jest do dyspozycji miasta i spółek kolejowych, a także przeznaczona na wynajem. Na pierwszym piętrze od strony ul. Mickiewicza znajduje się rozległy taras widokowy – to jedyny dworzec w Polsce z takim miejscem. W budynku pojawiła się też przestrzeń na biura. Jest parking na 20 miejsc, z czego przy czterech będzie się znajdowały stacje do ładowania samochodów elektrycznych, jak również zadaszony garaż na rowery. Całość jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ponadto zastosowano szereg rozwiązań ekologicznych. Wśród nich są: energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej i użycie jej jako wody szarej, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”. Jest również „zielona ściana” o powierzchni 60 m² obsadzona roślinami siedmiu gatunków. Dzięki nowoczesnemu monitoringowi i systemowi bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprawi się bezpieczeństwo na dworcu i w jego otoczeniu.
Wraz z otwarciem dworca swoją działalność rozpocznie Stacja Młodych, czyli miejsce spotkań, warsztatów i różnorodnych wydarzeń dla młodych ludzi. Będzie tam można też spędzić czas, pracując lub odpoczywając w oczekiwaniu na zajęcia szkolne, pociąg czy autobus. Ma to być wielofunkcyjna przestrzeń dla młodzieży umożliwiająca realizację i rozwijanie zainteresowań, wspólne spędzanie czasu, rozrywkę, wsparcie w nauce, przygotowywanie i udział w wydarzeniach artystycznych czy wystawach. Miejsce to będzie prowadziła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu.
Z kolei w przyszłym roku pojawi się Urban Lab – miejsce dedykowane mieszkańcom, biznesowi, organizacjom pozarządowym i przedstawicielom świata nauki. Składać się będzie z części kawiarniano-gastronomicznej, dużej sali warsztatowej, małej salki spotkań oraz biura. Będzie to miejsce organizacji konferencji, warsztatów czy bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców organizowanych przez miasto, NGO i grupy nieformalne. – W tym miejscu aktywność obywatelska będzie kluczowa, a budżet obywatelski i inicjatywa lokalna wejdą na nowy poziom współpracy mieszkańców z miastem. Znajdzie się tu przestrzeń coworkingowa i do wymiany doświadczeń: spotkań zarówno formalnych, jak i nieformalnych. W sercu miasta będzie można napić się dobrej kawy, spotkać z przyjaciółmi, ale też przeprowadzić spotkanie biznesowe lub posiedzenie zarządu organizacji pozarządowej. Urban Lab będzie wizytówką miasta, a jednocześnie testowym rozwiązaniem, przestrzenią dla freelancerów. Odbywać się tu będą mogły wystawy, lokalne marki będą mogły się promować, a całe miejsce będzie tętnić życiem, co dodatkowo ożywi tę część miasta – podkreśla magistrat.
Koncepcje te, a następnie aranżacje wnętrz miejsca, wypracowano po dziesiątkach godzin spotkań z mieszkańcami, kilku dniach warsztatów oraz wyjazdach studyjnych. Wśród propozycji znalazły się też m.in. otwarcie i rewitalizacja ul. Mickiewicza czy wizja zielonej drogi od dworca do rynku.
Teraz pasażerowie czekają na remont peronów. W tym przypadku prace odbędą się w ramach modernizacji linii nr 151 Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. W latach 2027-2023 mają zostać przebudowane stacje Kędzierzyn-Koźle, Racibórz i Chałupki, pojawią się też nowe przystanki: Racibórz Ostróg i Racibórz Fabryczny. Ponadto na 54-kilometrowej trasie planowana jest wymiana torów i sieci trakcyjnej, aby zwiększyć prędkości pociągów ze 120 do 160 km/h dla składów pasażerskich i do 120 km/h dla towarowych.
Czytaj także:
Kaplica, izba pamięci, ławeczka z Pawłem Newerlą. Co powinno znaleźć się na dworcu?
Dworzec kolejowy w Raciborzu kiedyś i dziś [ZDJĘCIA]
fot. Ireneusz Burek
oprac. /kp/