Ideą kampanii „Pracuj legalnie” ma być pokazanie pracującym korzyści wynikających z wykonywania pracy legalnej oraz zagrożeń, które wynikają z pracy „na czarno”.
Kampania informacyjno-edukacyjna „Pracuję legalnie” prowadzona jest przez Państwową Inspekcję Pracy. Partnerem strategicznym akcji jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kampania jest pokłosiem kontroli przeprowadzonych przez ZUS i PIP, które wskazały, że praca bez umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego to nadal jeden z najistotniejszych problemów polskiego rynku pracy.
– Wielu pracowników, szczególnie tych młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest podpisanie umowy z pracodawcą – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. – Pokusą pracy „na czarno” jest wyższe wynagrodzenie, które otrzymujemy w kopercie, pod stołem, bez składek na ubezpieczenia. A to się w dalszej perspektywie zupełnie nie opłaca. Dlatego akcja skierowana jest do osób zarabiających w tzw. „szarej strefie” – dodaje rzeczniczka.
Jakie korzyści dla pracownika wynikają z pracy wykonywanej legalnie? Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: PIP i ZUS promują legalne zatrudnianie
publ. /k/
Fot. freeimages