160 tys.zł. w walce przeciw toksoplazmozie

Radny powiatowy Wiesław Szczygielski otrzymał już odpowiedź
na swoją interpelację w sprawie wykonywania w powiecie
raciborskim bezpłatnych badań kobiet w ciąży na toksoplazmozę.Do projektu budżetu powiatu na następny rok zostało złożone zapotrzebowanie na 160 tys.zł. Rocznie w naszym powiecie rodzi się około 1 tys. dzieci. Jedno badanie ciężarnej na obecność toksoplazmozy to koszt bliski 80 zł, konieczne są takie dwa.

Zarażenie pierwotniakiem wywołującym chorobę może nastąpić przez spożywanie i obróbkę surowego lub niedogotowanego mięsa pochodzącego z zarażonych zwierząt. Trzeba wspomnieć, że już parominutowe gotowanie produktów w temperaturze 66 st.C lub pozostawienie ich na dobę w zamrażarce zabija pasożyta.

Niestety nie dotyczy to oocyst – form pasożyta szczególnie odpornych na warunki zewnętrzne. Mogą one być przenoszone przez wiatr i wodę, a pochodzą z kału kotów – ostatecznych żywicieli oocyst.

Jednym ze sposobów przenoszenia się toksoplazmozy, szczególnie brzemiennym w skutkach, jest przejście zakażenia od matki do płodu, przez łożysko. Jeśli matka zaraziła się po raz pierwszy właśnie w trakcie ciąży, to zagrożenie dla dziecka jest bardzo duże. Co gorsza, nawet jeśli po porodzie nie widzimy żadnych oznak toksoplazmozy, to mogą się one pojawić później, nawet po kilku latach. Utrata wzroku i słuchu, upośledzenie umysłowe, a w skrajnych przypadkach zgon z powodu zakażenia, są konsekwencjami wrodzonej toksoplazmozy, nabytej w ciele matki.

Środki finansowe będą przekazane szpitalowi jako dotacja celowa. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie zarząd powiatu, już przyszłej kadencji.

/SaM/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here