Isakowicz-Zaleski w raciborskim Centrum Badań Historycznych

Raciborskie Centrum Badań Historycznych zainaugurowało cykl comiesięcznych „Otwartych Wykładów Historycznych” spotkaniem z księdzem Tadeuszem Isakowiczem- Zaleskim.
Autor książki „Księża wobec bezpieki” przyciągnął do sali kameralnej DK „Strzecha” niezwykłą liczbę słuchaczy. Ksiądz Isakowicz rozpoczął od krótkiego wykładu poświęconego złożonej sytuacji duchowieństwa w czasach walki państwa z Kościołem. Przywołując biblijne przykłady wskazał na potrzebę mówienia całej prawdy, ponieważ sami ewangeliści nie ukryli ani zaparcia się św. Piotra, ani zdrady Judasza. Zdaniem księdza dla dobra Kościoła nie wolno taić przed wiernymi prawdy. Szczególnie, że na podstawie jego badań polski Kościół wyszedł zwycięsko z konfrontacji z komunizmem. W swojej książce przywołuje sporą ilość przykładów odważnych i nieugiętych postaw księży.


Po tym wprowadzeniu rozpoczęła się trwająca 1,5 godziny dyskusja wokół tematów interesujących publiczność. Padały różnorodne pytania, poruszono kwestię wspierania zwerbowanych księży w ich karierach, głośne sprawy związane ze współpracą hierarchii kościelnej z SB, czy wątek komunistycznej agentury w Watykanie.


Atmosfera na sali była niezwykle gorąca, nie tylko z powodu wysokiej temperatury, ale przede wszystkim dzięki istotnym pytaniom i interesującym, rzeczowym odpowiedziom. Po spotkaniu ks. Isakowicz – Zaleski podpisywał egzemplarze swojej książki. Trzeba dodać, że ksiądz, jak sam wspominał, często odwiedzał Racibórz i modlił się w naszych kościołach.
Inny wątek raciborski związany z gościem wieczoru dotyczy działań operacyjnych jakie SB w Raciborzu podjęła w czerwcu 1988 z związku z umieszczeniem w gablocie przy kościele WNMP listu otwartego ks. Zaleskiego do gen. Kiszczaka. List ten został napisany po pacyfikacji kombinatu im. Lenina w Nowej Hucie, funkcjonariusze ZOMO i SB zbezcześcili wówczas Najświętszy Sakrament, obraz Matki Boskiej, krzyż i portret ks. Jerzego Popiełuszki.


Raciborskie Centrum Badań Historycznych zaprasza we czwartek 14 czerwca o godzinie 19.00 do sali kameralnej DK „Strzecha” na kolejne spotkanie.


Tym razem gościem będzie dr Zbigniew Wieczorek z wykładem pt. „Melancholijno-filozoficzne rozważania o losie filozofa w prowincjonalnym mieście w ciekawych czasach – oskarżony Hugon Christoff”.


/RCBH/zdj. /D.Biel/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here