Działacze TMZR w Kuźni składają hołd dr. Janowi Kalembie

7 grudnia minęła druga rocznica śmierci dra Jana Kalemby, współzałożyciela kuźniańskiego oddziału TMZR, a jednocześnie Honorowego Obywatela Miasta Kuźnia Raciborska.

Zmarły przed dwoma laty w Augsburgu dr J. Kalemba był żywą historią Kuźni Raciborskiej, a także kilku wsi przyległych do tego miasta. W ciągu swego życia zgromadził setki materiałów źródłowych o kuźniańskiej gminie. Był autorem licznych artykułów prasowych, które publikowane były na łamach tak czasopism lokalnych, jak i zagranicznych oraz współautorem – wraz z nieżyjącą już Romą Łobos – dwuczęściowej monografii Fabryki Obrabiarek "Rafamet", z którą był przez kilkanaście lat związany zawodowo. Zredagował także Kronikę Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska.

- reklama -

 

 

 W ciągu swego życia dr Kalemba zgromadził setki materiałów źródłowych dotyczących gminy Kuźnia Raciborska

Życiowy dorobek dra Jana Kalemby w postaci kilkunastu książek, artykułów, kronik, setek kserokopii i zapisanych kartek tworzy dziś wspaniałą bazę źródłową na temat kuźniańskiej gminy. Opiekę nad dziedzictwem, pozostawionym przez autora m. in. kroniki miejskiej, powierzyła niedawno działaczom z kuźniańskiego Towarzystwa wdowa po Honorowym Obywatelu Miasta – Alicja Kalemba. – Ten dar jest dla nas – członków organizacji, której współzałożycielem był m. in. dr Kalemba niezwykle cenną pamiątką. Z materiałów, które przejrzeliśmy na razie tylko pobieżnie, można dowiedzieć się niemal wszystkiego, co bezpośrednio tyczy się gminy Kuźnia Raciborska – mówi Marcin Gałuszka-Biernacki.

 

W 2. rocznicę śmierci na grobie Honorowego Obywatela Miasta zapłonął znicz od działaczy kuźniańskiego TMZR

Wkrótce – jak zapewniają młodzi kuźnianie z TMZR – rozpoczną się intensywne prace nad skatalogowaniem posiadanych materiałów. – W ten sposób chcemy – z jednej strony oddać hołd Panu Janowi, a z drugiej – stworzyć wykaz źródłowy, aby móc łatwiej i szybciej znaleźć interesujący nas w danej chwili temat – dodaje sekretarz koła.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here