Czytelniczka Portalu raciborz.com.pl zastanawia się nad poprawnością formuły: mimo chorobę pójdę do pracy – czy to prawidłowe użycie tej konstrukcji? Zobacz, co mówi Prof. Jan Miodek.
Anna Burek: Panie Profesorze, czy konstrukcja mimo to jest równie poprawna, co konstrukcja mimo tego?
Prof. Jan Miodek: Nawet dziś miałem wykład o tym, jakim to zwycięskim przypadkiem gramatycznym jest biernik. Jednak akurat tutaj stara składnia: mimo chorobę przyszłam do pracy, się wycofała i dzisiaj myślę, że 99,9% Polaków mówi mimo choroby przyszłam do pracy. Tu wygrała składnia mimo czego, chociaż tę drugą – mimo co, znajdziemy w słownikach, ale opatrzoną kwalifikatorem dawności, przestarzałości. Także współczesnym Polakom bardzo, ale to bardzo gorąco polecam te połączenia mimo czego: mimo choroby, mimo bólu, mimo zmęczenia, a nie tak, jak jeszcze można było nie tak dawno powiedzieć: mimo zmęczenie czy mimo ból przyszedłem do ciebie. Dzisiaj używamy tej konstrukcji z dopełniaczem. Tutaj akurat biernik przegrał z dopełniaczem.
Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.
I znów nie ma słowa żywego (dźwięku). O co chodzi??? To już nie pierwszy raz :/
a kto powiedział, że ma być żywe słowo?
Zawsze było. I milej było posłuchać profesora niż tylko przeczytać…
jak masz problem z odtworzeniem dzwieku w twojej przegladarce, co wcisniej wpierw pauzę a potel play
??? ma rację – dźwięku wcześniej nie było, ale już jest więc wszytsko gra.dosłownie i w przenośni:D