„Nie spoczniemy… Nim dojdziemy…” – felieton R. Frączka

30

Kilka miesięcy temu w moim podupadającym mieście Raciborzu i zarazem perle Śląska – bo tej to już nam nie zabiorą – gościliśmy Janka Pospieszalskiego, kontrowersyjnego dziennikarza, muzyka, kompozytora, autora programów radiowych i telewizyjnych, w tym ostatnio bardzo popularnego Warto rozmawiać. Sala pękała w szwach.

Moje pokolenie pamięta Janka z gry w Czerwonych Gitarach, z współpracy z duetem fortepianowym Marek i Wacek czy z współtworzenia jazz-rockowej grupy Woo Boo Doo. Na spotkaniu zaśpiewał ówczesny hymn „Nie spoczniemy, nim dojdziemy”. Porozmawialiśmy o NRD, Związku Radzieckim, pociągach przyjaźni i dzisiejszych czasach. Blisko 300 osób (o nie tylko prawicowych, czyli jeszcze niezakazanych w naszym kraju poglądach) wymieniło swe myśli.

- reklama -

Od pamiętnych dni grudniowych minął kawałek czasu. Wywalczyliśmy wolność słowa. Nasi koledzy zapłacili za tę wolność życiem. Matki wylały morze łez. Wydawało się, że cenzurę pogrzebano. Wydawało się. Jest inaczej. W  „czarnym pudle” koncert noworocznych życzeń lokalnych i krajowych polityków. Jakbym słuchał dawnych towarzyszy. Nie-polskie już gazety przemawiają do nas w obcym języku. nie dając rady w sprawach gospodarczych, porządkuje nam sprawy moralne. W kalendarzu dla uczniów Zjednoczonej Europy wydanym ostatnio przez Brukselę, nie ma Świąt  Bożego Narodzenia, nie ma Świąt Wielkiej Nocy. Nie zabrakło za to świąt muzułmańskich, hinduskich, Halloween. W telewizji programy katolickie coraz częściej prowadzone są przez ludzi o dziwacznych i niejasnych – na pewno nie chrześcijańskich – poglądach. Dobry program patriotyczny można jeszcze zobaczyć na Polonii. Z telewizji publicznej znikły takie programy jak Misja specjalna Anity Gargas, BW przedstawia Bronisława Wildsteina, Pod prasą Tomasza Sakiewicza czy Antysalon Rafała Ziemkiewicza. Wyparowali dziennikarze – Witold Gadowski, Stanisław Janecki, Jacek Sobala (odwołany z funkcji dyrektora radiowej Trójki). No i z marcem żegnamy Warto rozmawiać Janka Pospieszalskiego. Znikają niezależni dziennikarze. Zostaje tylko zależne z gwiazdą reality show Tomasz Lis na żywo. Nieważne jest, że Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarz dopuścił się manipulacji, zapraszając do programu własnego adwokata. Nieważne, że sąd w grudniu 2010 r. stwierdził, że Tomasz Lis spreparował fakty w sprawie Radosława Majdana. Ważne, że jest poprawnie polityczny.

„Poprawność polityczna” zatacza coraz szersze kręgi. Jak zaraza pochłania kolejne miasta, wioski i sołectwa. Wartości takie jak wolność, demokracja i sprawiedliwość już dawno straciły swe pierwotne znaczenie. Jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za milczenie? Ile jeszcze trzeba przeżyć katastrof i dramatów? Ile bólu i łez, abyśmy zrozumieli, że jest „takie miejsce, taki kraj”?… Taki kraj jak Polska.

Siedzę przy kominku i patrzę na trzask łamiących się polan. „Nie spoczniemy… Nim dojdziemy…”.

 

Ryszard Frączek

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

30 KOMENTARZE

 1. xyz

  Siedzi, w kominku łamią mu się polana, a on patrzy na trzask i obiecuje, że nie spocznie, dopóki nie dojdzie.
  Heee? Do siebie chyba.
  Frączek, daj se spocznij i nie strasz!!!

  Qrna, co za kraj: jak nie fronda, to jakiś fronczek…

 2. Chyba nie jest aż tak źle, skoro autor ma tyle czasu i pieniędzy, by mieć dom, w nim prawdziwy kominek z trzaskającymi polanami. Nie będzie nam tutaj syty opowiadał o poście.

 3. Kochana Redakcjo !

  Dajcie sobie już spokój z R. Frączkiem, skoro każdy Jego tzw. felieton
  spotyka się z lawiną krytykantów i niechętnych mu ludzi.
  Co innego pisze a inaczej w życiu czyni.

 4. Nie wiem dlaczego w RAC-u ma być tak, jak ktoś typu Frączek, pozwoli sobie na kilka słów, odrobinę troski o Polskę – to odrazu Be!!!! Nie chodzi mi wcale o statystykę, ile? kogo? ale o typ osobowości osobników, którym się ubzdurało wypowiadać w imieniu rzekomej większości! i to w tonie totalnej krytyki. Trudno, tacy malkontenci się zdarzają ale żeby akurat Ci mieli mandat kategorycznie wszystko negować? na co Oni „chorują”? A może to osobnicy „już poprawnie polityczni”, zwolennicy tuskolandu?
  Internet umożliwia wypowiadać się takim osobnikom bezimiennie, jest to okazja by dać sobie upust niskim podświadomym instynktom, ale jednocześnie ujawnia się coś, co karze wyrazić sprzeciw, bo to są ludzie – mieszkańcy, którzy stanowią społeczność tego miasta.
  R. Frączek, Polak i patriota ma przeciwników – sami oceńcie, co czyni ich, Jego wrogami???
  Dla dobra nas wszystkich będzie, gdy sobie to uzmysłowimy, że jest to zjawisko znaczące dla wszystkich w tym mieście również tych, którzy szkodzą swoim, z oddali!!!

 5. Racibor1, zgłoś się pilnie do najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Gdy doktor zapyta się Ciebie, co panu dolega? wtedy jeszcze raz wypowiesz to, co napisałeś w swoim komentarzu. R. Frączek, Polak i patriota. Należy żywić głęboką nadzieję, że doktor okaże się być wybitnym specjalistą w swej dziedzinie i będzie w stanie zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, a także uzyskać przez Ciebię pełnię władz umysłowych.

 6. and

  Dobry tekst, coś konkretnego do przemyslenia.Gratuluję.

 7. Juzek

  Poprawność polityczna jak w Raciborzu. Rządzi Wojnar i jego tabloidy.

 8. Cokolwiek by nie powiedzieć o autorze, nie sposób odmówić mu racji

 9. aru

  LUDZIE !!! , a raczej JEGO elektoracie czy Wiecie jak ten człoweik traktuje swoich pracowników w pracy,byłem światkiem jak nie raz traktował ją bez szacunku ( starszą od siebie pania). Kto u niego pracował bądź obcował z nim to wie iż jedna wielka rzenada jest z tego człowieka (… modli się pod figurą a ma diabła za skórą…),tak zwał ich Krasicki w swojej fraszce.JEST TO NAJWIĘKSZA PORAŻKA WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH (dołączam się tym głosem do podobnej opini).

 10. aru

  errata do mojego małego wywodu (poniżej) ; śwodkiem,żenada

 11. Ark

  aru – zgadzam się z Tobą. Większej kanalii niż Frączek nie ma w Racku. Pracowałem, potwierdzam.

 12. ...

  Rysiu, przy kominku nie dojdziesz, ruszaj do sypialni…

 13. widz

  Szanowna Pani Profesor Irena Lipowicz
  Rzecznik Praw Obywatelskich

  Zwracamy się z wnioskiem o podjęcie czynności w sprawie decyzji kierownictwa telewizji publicznej, które mają cechy praktyk dyskryminacyjnych w stosunku do dziennikarzy i autorów programów reprezentujących szeroko pojętą wrażliwość konserwatywną i wypełniających funkcję kontrolną wobec władzy publicznej. Art. 32 chroni prawo obywateli do równego traktowania i ustanawia zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Jesteśmy przekonani, że podjęte w tym samym czasie decyzje o zdjęciu z anteny programów Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać”, Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego „Wojna Światów”, Tomasza Sakiewicza „Pod prasą”, Anity Gargas „Misja specjalna”, Bronisława Wildsteina „Bronisław Wildstein przedstawia”, Rafała Ziemkiewicza „Antysalon”, Wojciecha Cejrowskiego „Boso przez świat” oraz zwolnienie grupy dziennikarzy produkujących „Wiadomości” pod kierunkiem redaktora Jacka Karnowskiego i zwolnienie Joanny Lichockiej z prowadzenia programu „Polityka przy kawie” mają znamiona praktyk dyskryminacyjnych. Decyzje te zostały podjęte w stosunku do dziennikarzy i autorów programów reprezentujących podobną wrażliwość i wypełniających ważną w państwie demokratycznym funkcję krytyczną. Trudno nie zauważyć politycznych motywów decyzji kierownictwa telewizji publicznej. Decyzje o których mowa zostały podjęte po zawiązaniu koalicji medialnej PO-SLD-PSL w wyniku której doszło do uchwalenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji z 6 sierpnia 2010.

 14. widz

  Wnioskujemy o podjęcie czynności w tej sprawie ze względu na naruszenie prawa do równego traktowania i naruszenie zakazu dyskryminacji, który obejmuje wszystkie sfery życia politycznego i społecznego. Chcemy zauważyć, że praktyki dyskryminacyjne kierownictwa telewizji naruszają inne prawa o randzie konstytucyjnej, takie jak prawo do swobodnego wyrażania poglądów będąca podstawą zasady pluralizmu.

  /-/ Jarosław Sellin
  /-/ Kazimierz M. Ujazdowski

 15. No, ma Pan Frączek trochę racji!
  A mnie najbardziej wkurza to co się stało w TVP, że zwolniono niewygodnych pracowników, nie idących po linii poprawności politycznej a zatrudnią pewnie jakichś lewaków, lub niedookreślonych…

 16. Nie spczywaj Ryszardzie, a doprowadz sprawę do jakiegoś finału ![img]upload/small_7ScreenShot011.jpg[/img]

 17. drop

  Frączek ma swoje zasady, jest niezleżny i nie do kupienia. Tacy ludzie są dzisiaj nie w modzie. Ot problem.

 18. że decyzję o zdjęciu programu z anteny podjęła ,,kandydatka na conajmniej błogosławioną,, niejaka Iwona Schymalla … nowomianowana Dyrektor programu pierwszego …

 19. Rychu i jak tam, czuwasz? No to spocznij i odmaszerować do łóżka.

 20. NO CO JEST,[img]upload/small_10ScreenShot011.jpg[/img] WYBóR WAZNY CZY NIE WAZNY ?

 21. No co jest Richard ! Nie masz jajec? A może ty jestes jak Richard Czarnecki – pyskuje, pyskuje i…..nic z tego ne wynika!

 22. QWERTY

  A jak panu radnemu się koncert nie podoba, bo nie jest zgodny z linią katolicką, to to nie jest wycinanie artystów? Kiedyś program partii był programem narodu. Teraz kazania ksiedza wytyczną dla zachowania władz. A wracając do Pospieszalskiego – wyciecie jego programu uwazam za głupie, pomimo tego, że go nie oglądam. Jeden lubi jabłka, drugi żonę ogrodnika. Nikt do niczego nie zmusza. Wystarczy zmienic kanał. Pilot do telewizora w dłoni to wielka władza. Ale nie do przyjecia było dla mnie zachowanie i słowa w sprawie koncertu zespołu KULT.

 23. QWERTY

  A czy w sprawie programu Pospieszalskiego wspomniana do argumentacji czyli powazana porzez autora felietonu Rada Etyki Mediow nie wypowiadziała się krytycznie o programie Solidarnii 2010? Skreloza panie autorze czy niedoinformowanie czy takie wyrachowane milczenie?

 24. QWERTY

  „Siedzę przy kominku i patrzę na trzask łamiących się polan. „Nie spoczniemy… Nim dojdziemy…”. – te słowa powodują, że nawet gdy bez zastanowienia mogę ad hoc wymienić kilka istotnych argumentów, aby w najbliższych wyborach wyciąć PO, to od razu jeżą mi się włosy na plecach, że nie spoczniecie… i dojdziecie. Dzięki za przypomnienie tego niebezpieczeństwa. Znow z obrzydzeniem pozostanie głosowanie na PO….

 25. QWERTY

  A i jeszcze jedno co mnie sie przypomniało. Nie moge nigdzie znaleźć felietonu autorstwa Pana Frączka w obronie dziennikarzy wyrzucanych z Polskiego Radia czy TVP którzy byli nieprawomyślni dla władz PiS i władz PiSowskich w mediach publicznych. Bo to że tacy byli i takie fakty miąły miejsce, tego nikt nie zaprzeczy (chociaż jak mawia klasyk: nikt nam nie powie, że białe jest biale, a czarne jest czarne). Rozumiem, ze autor w imię wolnosci słowa taki tekst popełnił, tylko ja jakoś nie moge go dziwnym trafem znaleźć. Dziwne…

 26. Kończysz Wśc ten temat czy nie? Lebiodo! A moze Tadzio postraszył Cię ciemięgo ![img]upload/small_11ScreenShot011.jpg[/img]

 27. Tadeusz Wojnar myśli samodzielnie i….logicznie, albo Prezydent zaczał się ,,usamodzielniać,, myślac inaczej niż Jego ……promotor!
  ,,Ku zdziwieniu opozycji, radnego RSS Nasze Miasto w polemice z
  prezydenckim projektem uchwały, poparł przewodniczący rady Tadeusz
  Wojnar oznajmiając, że [i]radny Myśliwy mówi logicznie[/i], po czym jako pierwszy podniósł rękę głosując na TAK.
  Niektórzy obserwatorzy pół serio pół żartem twierdzą, że to
  „historyczny” moment. Nawet radny Ryszard Frączek komentując wyniki
  głosowania oświadczył, że [i]przedyskutuje z kolegami, czy nie przyjąć przewodniczącego Wojnara w szeregi opozycji[/i]. Zebrani odpowiedzieli śmiechem.,,

 28. [img]upload/small_11ScreenShot030.jpg[/img][img]upload/small_14ScreenShot029.jpg[/img]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here