Powiat raciborski bez Kuźni Raciborskiej? Burmistrz Kuźni ostrzega przed KR-exitem

sesja rady powiatu
Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska - Paweł Macha

– Coraz mniej interesów mamy w Raciborzu jako Kuźnia Raciborska – burmistrz Paweł Macha chciałby, aby podległa mu gmina i jej potrzeby były poważniej traktowane w stolicy powiatu.


Goszczący na sesji powiatowej Paweł Macha rozpoczął swe wystąpienie od przypomnienia, że podatki płacone przez mieszkańców podległych mu miasta i gminy w sporej części służą na pokrywanie kosztów funkcjonowania powiatu raciborskiego. Kuźnia stanowi blisko ćwierć całego obszaru  powiatu. Tymczasem, jak zauważył jej burmistrz po omówieniu przez starostę planów inwestycyjnych starostwa na następne lata, w tej dziedzinie traktowana jest mocno po macoszemu w porównaniu do innych gmin. – Nie zapominajcie o Kuźni – zaapelował. Zresztą, nie chodzi tylko o inwestycje, ale o „zwykłe ludzkie sprawy, jak wycinanie jakiś krzaczorów czy habazi” na które urzędnicy starostwa skąpią środków. Burmistrz Macha ostrzegł, iż spowiadając się swoim wyborcom będzie musiał wskazać im jakąś alternatywę do sytuacji obecnej i ta alternatywa będzie. Kwestię interpretacji tych słów pozostawił samym radnym. – Coraz mniej interesów mamy w Raciborzu jako Kuźnie Raciborska – zarzucił ilustrując swoje słowa przykładem. Mieszkańcy Kuźni chcący się dostać do Raciborza (stolicy powiatu) płacą słone pieniądze za przejazd autobusem, zaś droga łącząca obydwa miasta jest w kiepskim stanie (może to odbić się negatywnie np. na skorzystaniu przez młodych kuźnian z oferty edukacyjnej raciborskich szkół). Problemu takiego nie ma w połączeniu Kuźni z Rybnikiem.

- reklama -

Wicestarosta Marek Kurpis przyznał, iż czuje dyskomfort że burmistrz zwraca się z tego typu sprawami do radnych, zamiast przedstawić je zarządowi powiatu. Zarzucił też, że władze miasta znad Rudy dotują przejazdy do Rybnika kwotą 100 tys. zł, na które to wsparcie nie może liczyć np. raciborski PKS.

Jak się okazuje, wzmiankowane 100 tysięcy to nie jest dofinansowanie, a koszt utrzymania linii z Rybnikiem, którą władze Kuźni uruchomiły we własnym zakresie. – Jeżeli wpuścicie mnie na swoje przystanki do Raciborza, to też poślę mieszkańców taniej autobusem – zapowiedział P. Macha.

/ps/

- reklama -

13 KOMENTARZE

  1. Panie Macha te krzaczoki to nie śmieci one są potrzebne w środowisku także miejskim. Zacznij pan szerzej myśleć bo zrobi pan z miasta betonową pustynię.

  2. Właśnie chodzi o krzaczory,a nie drzewa,których akurat dookoła Kuźni jest pod dostatkiem i proszę się nie martwić nowe drzewka też są sadzone,widziałam.

  3. Właśnie chodzi o krzaczory,a nie drzewa,których akurat dookoła Kuźni jest pod dostatkiem i proszę się nie martwić nowe drzewka też są sadzone,widziałam.

  4. Szanowni przedmówcy niestety kuźnia ma problem z krzaczorami należącymi do Zarządu Dróg Powiatowych Racibórz, a same drogi i chodniki są najgorsze w powiecie, sam napisałem już parę listów do ZDP Racibórz odnośnie chodnika którego jest właścicielem Powiat nieremontowanego od 1978 (ostatnio przez pracowników Rafametu) a będący jednym z głównych traktów Kuźni. Wjazd do Kuźni Raciborskiej skrzyżowanie Raciborska, Działkowców 50 metrów przed szkołą żenada- wykonanie, żadne z przejść na drogach powiatowych- przy szkołach tak nie wygląda szkoda, że ci którzy krytykują nie korzystają i nie drżą o swoje dzieci. Drzewa zagrażające życiu nieprzycinane od lat przy drogach powiatowych- to cząstka z miasta, a gdzie drogi i chodniki na wioskach, Budziska, Turze, Siedliska. Panie Burmistrzu w tej sprawie wspieramy 100%. Jak trzeba na następną sesję rady powiatu pojedzie autokar.

  5. Może powiat myśli o nowej przystani, drugiej plaży miejskiej, lub najdroższym wariancie obwodnicy, gratuluję pomysłu na pewno dogonicie Rybnik 😉 🙂 .

  6. Mysle ze odejscie z powiatu Raciborskiego byloby najlepszym wyjsciem z biedy,miasto rybnik i sam powiat ucieka od Raciborza przynajmniej o jedno pokolenie do przodu.

  7. w Rudniku, Krzyżanowicach i Pietrowicach Wielkich.buduje sie drogi na polach , a wy nie potraficie wyremontowac normalnych drog gminnych , porazka zenada,ale mi to zarzadcy.

  8. Z drogami gminnymi Kuźnia szanowny przedmówco sobie radzi, gorzej z powiatowymi, a powiatowe w sąsiednich gminach wymienionych przez ciebie są remontowane właśnie przez powiat, poza tym tych powiatowych właśnie w Kuźni jest sporo. Próbujesz odwracać kota ogonem. Myślę że gdyby Kuźnia ruszyła się w kierunku rybnika obudzi to raciborskich zwolenników plaży, basenów. I tu widać zarządzających problem obwodnicy i mostu w Ciechowicach się kłania.

  9. Burmistrz co widać lubi jeść, dlatego lubi myśliwych. A habazie i drzewa to utrudniają mu geszefty….jak obiecał działki myśliwym to teraz wycina drzewa. Za to będzie miał co jeść. Nowa władza, nowe układy. Samorząd nierządem stoi

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here