W Kuźni Raciborskiej debatowali o bezpieczeństwie

W Kuźni Raciborskiej debatowali o bezpieczeństwie
W Kuźni Raciborskiej debatowali o bezpieczeństwie

Kwestie związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacją Moja Komenda były tematami przewodnimi debaty „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. Przedstawiciele raciborskiej komendy spotkali się z mieszkańcami Kuźni Raciborskiej, w tym słuchaczami Uniwersytetu III Wieku. Przestrzegali przed zagrożeniami w ruchu drogowym oraz różnymi metodami oszustw, wysłuchali też opinii zgromadzonych dotyczących bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania.

- reklama -

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu mł. insp. Krzysztof Żołądek wraz z towarzyszącymi mu raciborskimi policjantami oraz Komendantem Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej asp. sztab. Henrykiem Linkiem i Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska Pawłem Machą oraz innymi przedstawicielami lokalnego samorządu spotkali się wczoraj w świetlicy Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej z mieszkańcami oraz słuchaczami Uniwersytetu III Wieku, aby porozmawiać o szeroko pojętym bezpieczeństwie i narzędziach, jakie mogą zostać wykorzystane w zwiększeniu jego poczucia i aktywizowania lokalnych społeczności.

Swoje wystąpienie Komendant rozpoczął od scharakteryzowania struktury jednostki oraz przybliżył sylwetkę dobrze znanego wszystkim zgromadzonym dzielnicowego Sławomira Sielskiego. Ponadto aspirant sztabowy Eugeniusz Kosel wytłumaczył jak funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz jaki jest sposób realizacji zgłaszanych za jej pośrednictwem zagrożeń. Podkreślił, że KMZB jest narzędziem prostym w obsłudze i zachęcił słuchaczy do korzystania z niej. W ten właśnie sposób będą mogli aktywnie włączyć się w tworzenie bezpieczeństwa i eliminować zauważone zagrożenia. W swoim przemówieniu Komendant Komisariatu w Kuźni Raciborskiej aspirant sztabowy Henryk Linek zaznaczył, że policjanci mają duże rozeznanie dotyczące niebezpieczeństw występujących w podległym mu terenie, jednakże informacje, które zostaną przekazane przez mieszkańców na pewno poszerzą ich wiedzę i będą wykorzystane w planowaniu służb. W tym miejscu zaproponował zgromadzonym łatwy i szybki kontakt z odpowiednim dla danego rejonu dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej Moja Komenda.

Ponadto mundurowi omówili zagrożenia występujące na drogach, szczególnie te zachodzące w relacjach kierujący-pieszy. Podkreślono, jak ważnym jest to, aby być widocznym na drodze i zachęcił do noszenia elementów odblaskowych, które nawet 5-krotnie zwiększają widoczność pieszego. Elementy odblaskowe dla zgromadzonych przekazał Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Raciborzu asp. sztab. Grzegorz Mederski.

Spotkanie mundurowych z mieszkańcami było doskonałą okazją do ostrzeżenia ich przed oszustwami popełnianymi metodami „na policjanta” czy „funkcjonariusza CBŚP”. Dzielnicowy przybliżył sposoby działania przestępców i zaapelował o zimną krew w przypadku odebrania takiego telefonu. Podkreślił, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy innych kosztowności, które miałyby być wykorzystywane podczas akcji rozbicia jakiejś grupy przestępczej.

Wizyta zakończyła się dyskusją z mieszkańcami, przekazywali oni mundurowym swoje uwagi i sugestie na temat zaobserwowanych zagrożeń oraz dopytywali o sposoby radzenia sobie z nimi zgodne z przepisami.

Warto podkreślić, że bezpieczeństwo mieszkańców powiatu raciborskiego jest priorytetem dla policjantów, jak i władz lokalnych samorządów. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w organizację debaty oraz mieszkańcom za tak liczne przybycie i aktywne uczestnictwo.

Szczególne podziękowania Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu insp. Łukasz Krebs składa na ręce Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej Pana Michała Fita za udostępnienie Sali w której odbyła się debata.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here