Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Raciborskiej

2

Odbywa się peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Raciborskiej po mieszkaniach na terenie parafii św. Mikołaja. Chętni do przyjęcia obrazu w swoim domu mogą się jeszcze zapisywać na miesiąc kwiecień w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

Oryginał obrazu Matki Boskiej Raciborskiej znajduje się w ołtarzu głównym sanktuarium Matki Bożej w Raciborzu. Jego historia jest bardzo ciekawa. Zaczęła się w 1428 roku. Wówczas Husyci czescy dążyli do reformy w Kościele Katolickim i zamierzali siłą opanować sąsiednie kraje chrześcijańskie.

- reklama -

Książę Raciborski Mikołaj III wezwał mieszkańców do zdecydowanej obrony. Pewnego dnia mieszczanin pilnujący grodu został napadnięty przez dwóch zwiadowców husyckich, którzy go związali i wymuszali informacje na temat przygotowań do obronności. Mieszczanin krzyczał i odmawiał odpowiedzi, prosząc Matkę Najświętszą o pomoc. Zwiadowcy chcieli go powiesić na pobliskim, starym drzewie dębowym. Wtedy nagle zjawił się na koniu w pełni uzbrojony rycerz i uwolnił zakładnika. Dał mu miecz i kazał wrócić do grodu. Mieszczanin postanowił niezwłocznie udać się do Częstochowy, aby podziękować przed cudownym obrazem Matce Najświętszej za uratowanie życia. Wrócił z obrazkiem podobnym do Pani z Jasnej Góry i zawiesił go na starym dębie, gdzie miał zginąć. Wieść o tym wydarzeniu szybko rozniosła się po okolicy. Ludzie zaczęli przybywać w to miejsce i za pośrednictwem Maryi wypraszać różne łaski Boże.

Jak mówi legenda, pewnemu ciężko choremu hrabiemu węgierskiemu śniło się to drzewo z zawieszonym obrazkiem Matki Bożej i usłyszał głos, który mu szeptał: „Jeśli w tym miejscu zostanie odprawiona w przyszłości Msza św., to ty zostaniesz uzdrowiony”. Hrabia przyjechał do tego cudownego miejsca, gorąco modlił się i wówczas odzyskał zdrowie. Jako wotum dziękczynne ofiarował znaczną sumę na wybudowanie tam kościoła drewnianego ku czci Matki Bożej. W 1432 roku powstała świątynia. Odtąd do tego kościółka przybywały liczne rzesze pątników. Wtedy rozpoczął się kult Matki Bożej Raciborskiej.

W lipcu 1723 roku rozpoczęto budowę obecnego sanktuarium murowanego w stylu barokowym. Ukończono ją w 1727 roku, a konsekracja nowej świątyni odbyła się 25 września 1736 roku przez biskupa wrocławskiego Eliasa Daniela Somerfelda.

Obraz w głównym ołtarzu przetrwał do dziś. Został namalowany przez nieznanego artystę techniką temperową na drewnianej desce. Jest to podobizna Matki Bożej Częstochowskiej z dzieciątkiem Jezus, lecz bez rysów na pogodnej twarzy.

Gdy Racibórz w 1945 roku był bombardowany przez wojska sowieckie, kościół zostawał otwarty przez całą dobę. Wiele osób znalazło w nim schronienie, błagając nieustannie Maryję o ocalenie i pokój. Sanktuarium nie zostało zbombardowane, ale zginęły wartościowe korony z cudownego obrazu. Kolejny raz korony były skradzione podczas włamania do świątyni w grudniu 1985 roku. Nowe, staraniem ówczesnego proboszcza o. Adama Krawca zostały poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Częstochowie, a uroczystej koronacji w 1987 roku dokonał ks. bp Alfons Nossol.

Sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej jako kościół pątniczy od wieków odwiedza wiele pielgrzymek parafialnych oraz turystów i pątników indywidualnych. Warto wspomnieć, iż w 1948 roku, podczas pobytu w Stodołach u cioci Stefanii, do kościoła Matki Bożej dotarł również ks. Karol Wojtyła.

Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Raciborskiej na terenie parafii św. Mikołaja jest dla wielu wiernych okazją do oddania czci Matce Najświętszej i uproszenia potrzebnych Łask Bożych.

K.N.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. smutek

    I bez końca Kościół będzie nazywany dobrem. Nic nie możesz.

  2. Anonim

    O co Ci człowieku chodzi?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here