Projekt „Folklor nas łączy”. Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” w górach opawskich [ZDJĘCIA]

0

Główną ideą projektu jest poznanie oraz propagowanie czeskiej i polskiej kultury ludowej.

- reklama -

Przez cały ubiegły tydzień grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy: dziecięca Chabry i młodzieżowa Jaskry, brały udział w projekcie „Folklor nas łączy” w górach opawskich, w miejscowości Zlaté Hory, na zaproszenie Dětský folklorní soubor Úsměv Opava.

Główną ideą projektu jest poznanie oraz propagowanie czeskiej i polskiej kultury ludowej. Wspólny taniec, śpiew, zajęcia z rękodzieła i wycieczki, nie tylko pozwoliły odkryć zwyczaje oraz tradycje naszych czeskich sąsiadów, ale również wspaniale zintegrowały uczestników warsztatów. ZPiT „Strzecha” na czele z niezastąpioną instruktorką Aleksandrą Wengierską uczyli Czechów śląskiego tańca „Koziorajka” oraz przyśpiewki która mu towarzyszy. Czesi z kolei uczyli naszych młodych tancerzy czardasza i piosenki „Cztery mile za Opava”.

Efekty wspólnej nauki będzie można podziwiać już wkrótce podczas koncertów podsumowujących warsztaty, 8 września w Opavie oraz w listopadzie w Raciborskim Centrum Kultury. Ten ostatni odbędzie się w ramach wydarzeń upamiętniających 100-lecie Niepodległości. Tygodniowe warsztaty wypełnione były różnymi aktywnościami, w tym poszukiwaniem złota w Kopalni Złota, wycieczką górską do Sanktuarium Matki Boskiej, zajęciami plastycznymi: malowaniem koszulek czy rękodziełem ludowym.

W czasie tak pięknej pogody nie mogło zabraknąć gier i zabaw na wolnym powietrzu oraz obowiązkowej kąpieli w jeziorze. Młodzi tancerze szybko zintegrowali się z ich czeskimi rówieśnikami i już nie mogą się doczekać wspólnych występów podsumowujących projekt.

Fot. RCK

publ. /j/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here