67 tys. zł i… skrzynka piwa. Kulisy koncertu zespołu KULT w Raciborzu

Zespół Kult będzie gwiazdą wieczoru na Dniach Raciborza. fot.:materiały prasowe

Z zawartej umowy pomiędzy Raciborskim Centrum Kultury, a przedstawicielem legendarnego zespołu wynika, że Miasto musi zapłacić zaproszonemu na Dni Raciborza artyście – 67 650 zł brutto (55 000 zł netto). Oprócz tego warunkiem postawionym przez zespół jest m.in. zapewnienie w garderobie… skrzynki piwa.

Umowa z zespołem była podpisana już 12 lutego br. O koszty organizacji koncertu dopytywał na lutowej sesji Rady Miasta, w formie interpelacji – Stanisław Borowik – który jest zagorzałym przeciwnikiem biletowania tego wydarzenia. Do dziś jednak, żadna jednoznaczna decyzja w tym zakresie nie została podjęta.

- reklama -

Prezydent Miasta – Dariusz Polowy – wystosował zapytanie do RCK, o całkowity koszt organizacji koncertu grupy Kazika Staszewskiego. W odpowiedzi dyrektor placówki – dr Joanna Maksym-Benczew – przedstawiła kosztorys, jak poniżej oraz umowę z zespołem. Dyrektor zaznaczyła w odpowiedzi, że jest to jedynie kalkulacja, bo dokładne kwoty zostaną określone po wpłynięciu ofert, a przedstawione wyliczenia dotyczą dwóch dni, więc nie można wydzielić dokładnie samych kosztów koncertu KULTu.

scenotechnika – 32 750 zł brutto
catering dla 19 osób – 900 zł
noclegi dla 19 osób – 2 200zł
ochrona (na dwa dni) – 20 000zł
ZAiKS – 10% umowy netto – 5 500zł
zabezpieczenie medyczne – 2 580 zł.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe – koszty napojów i ciepłych posiłków dla strażaków.
Koszty transportu zespołu – brak kosztów
koszt opaski z nadrukiem – 0,12 zł

Wedle umowy, koncert zespołu odbędzie się 14 czerwca na Zamku Piastowski i będzie trwać 90 minut. Organizator musi zapewnić reklamę koncertu, oświetlenie zgodne z wymaganiami, aparaturę nagłaśniającą oraz pomoc przy rozładunku. Poza tym należy również zapewnić artystom nocleg ze śniadaniem.

Aby doszło do koncertu, RCK musi spełnić jeszcze szereg innych wymagań artystów, które zapisane są w umowie. Mowa o tzw. „riderze”, w którym grupa Kazika Staszewskiego, poza warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa sobie i zgromadzonej publiczności (obligatoryjne muszą być barierki, tzw. policyjne, przed sceną) żąda w swojej garderobie zestawu cateringowego dla 19 osób (w tym 5 wegetarian), 10 butelek wody mineralnej niegazowanej, 1 skrzynki piwa, 4 butelek litrowych Coca-Cola Zero, 2 kartony soków owocowych, kawa herbata, mleko, cukier.

Ich garderoba musi być zamykana i wyposażona w 9 miejsc siedzących i jeden stolik. Nie może być dostępna dla osób postronnych i musi znajdować się w bezpośredniej bliskości sceny.

EmZet

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Wynagrodzenie zespołu plus inne wydatki, nawet gdy cenę sceny i ochrony rozbijeny na dni to i tak koncert Kult to grubo ponad 100 – 110 tys. zł.

  2. Szanowny redaktor Em Zet z wrażenia ujawnił treści umowy (której Rider techniczny jest integralną częścią)objęte ochroną prawną i zakazem rozpowszechniania ale chyba największe wrażenie na nim zrobiła nieznajomość realiów polskiej sceny muzycznej gdzie można zamówić tańszy zespół z branży Disco Polo(wystarczy im mikrofon i możliwość odtworzenia z dysku muzyki no i „we dwóch ze szwagrem dadza radę”) oraz czysta pragmatyka faktu goszczenia 19 osób zespołu który gra na żywo i spędzi w Raciborzu cały dzień (i na pewno nie wypije cytowanych „2 kartonów soków owocowych” tylko kilka kartoników) poza tym nie ma w wymaganiach zespołu żadnych sensacyjnych i wygórowanych wymagań odstających od norm koncertowych. Ale sezon ogórkowy nadszedł i trzeba powalającego tytułu by przyciągnąć czytelników…Panie Redaktorze (jak mawiają u mnie w branży koncertowej 🙂 – „nie każdy może pierdzieć kolorowym pudrem”.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here