Rejestracja dawców szpiku podczas Raciborskiego Festiwalu Gamingowego

0
Dawcy Szpiku Racibórz
Wolontariusze DMKS Polska angażują się w liczne akcje organizowane przy okazji lokalnych wydarzeń w Raciborzu. Fot. KP

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku organizowana jest w ramach II Raciborskiego Festiwalu Gamingowego, który odbędzie na Zamku Piastowskim w Raciborzu już w ten weekend (8-9.06).

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród ponad 30 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. – Rejestracja to sygnał dla Fundacji, że jesteśmy gotowani nieść pomoc. I dlatego, aby zwiększyć szansę na znalezienie Dawcy dla potrzebującej osoby, organizujemy właśnie akcję w Raciborzu – podkreśla Dawid Machecki, koordynator akcji.

- reklama -

II Raciborski Festiwal Gamingowowy zaplanowano na najbliższy weekend, a konkretnie na 8 i 9 czerwca. Akcja rejestracji potencjalnych Dawców odbędzie się z kolei tylko w sobotę 8 czerwca. Wolontariusze Fundacji DKMS będą czekać na wszystkich zainteresowanych w godzinach od 11.00 do 17.00 na Zamku Piastowskim, a konkretnie na pierwszym piętrze budynku D przy korytarzu.

Kto może zostać dawcą?
• każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
• ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
• przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
• pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
• wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj – zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy. Szczegóły na stronie DKMS.

Więcej o: II Raciborski Festiwal Gamingowy

/DKMS publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here