Tematem przewodnim nagrania były morawskie kulinaria.
Do Borucina zawitała ekipa TVP3 z Wrocławia, by zebrać materiał do programu dokumentalnego o pograniczu polsko-czeskim, który ma pojawić się na ekranie telewizorów już jesienią. Tematem przewodnim nagrania były morawskie kulinaria.
16 sierpnia panie już od wczesnych godzin porannych krzątały się po kuchni Domu Kultury, by przygotować wszystkie potrzebne produkty i składniki do wypieku kołaczy i keksów. – Cały proces produkcji naszych regionalnych „perełek smakowych” rejestrowała kamera. Ekipa telewizyjna odwiedziła także piekarnię Artura Machury, by sfilmować wypiek chleba – pieczywa, które w kulturze tradycyjnej zajmowało zawsze istotne miejsce i któremu towarzyszyło szereg zabiegów magicznych, bo przecież symbolizował dostatek i pomyślność. Trzeba zaznaczyć, że szacunek do chleba jest do dziś nieodłącznym elementem śląsko-morawskiego dziedzictwa kulturowego – relacjonuje Marcela Szymańska.
W promocję pogranicza oraz bogactwa tradycji zaangażowane były członkinie KGW: Irena Machura (koordynowała przygotowania i wypiek), Agata Szwerlak (przewodnicząca koła), Anna Hajduczek-Kudela, Anna Obruśnik, Teresa Kretek, Karina Gajda i Daniela Kawka, które bezinteresownie poświęciły swój czas i uczestniczyły w wypieku słodkości. – Dziękujemy również Arturowi Machurze za użyczenie pieca do upieczenia kołaczy oraz życzliwe przyjęcie ekipy telewizyjnej w piekarni. Odcinek mógł zostać zrealizowany także dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Krzanowicach i jego dyrektorem Marianem Wasiczkiem – podkreśla Marcela Szymańska.
W nawiązaniu kontaktu TVP3 Wrocław ze środowiskiem lokalnym pośredniczyła Marcela Szymańska, którą ponadto poproszono o komentarz merytoryczny do zebranego materiału filmowego.
Więcej informacji na temat polsko-czeskiego projektu telewizyjnego „Okno na pogranicze” realizowanego we współpracy TVP3 Wrocław oraz Czeskiej Telewizji w Ostrawie w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska – Republika Czeska 2014-2020 można przeczytać na Facebooku „Okno na pogranicze”, gdzie po każdym zrealizowanym działaniu zamieszczany jest backstage.
fot. P. Jakubowska, M. Matkowska, M.Szymańska, Facebook „Okno na pogranicze”
oprac. /kp/