Koło Gospodyń Wiejskich z Borucina w TVP3 [ZDJĘCIA]

0
Koło Gospodyń Wiejskich z Borucina w TVP3
Koło Gospodyń Wiejskich z Borucina w TVP3

Tematem przewodnim nagrania były morawskie kulinaria.

Do Borucina zawitała ekipa TVP3 z Wrocławia, by zebrać materiał do programu dokumentalnego o pograniczu polsko-czeskim, który ma pojawić się na ekranie telewizorów już jesienią. Tematem przewodnim nagrania były morawskie kulinaria.

- reklama -

16 sierpnia panie już od wczesnych godzin porannych krzątały się po kuchni Domu Kultury, by przygotować wszystkie potrzebne produkty i składniki do wypieku kołaczy i keksów. – Cały proces produkcji naszych regionalnych „perełek smakowych” rejestrowała kamera. Ekipa telewizyjna odwiedziła także piekarnię Artura Machury, by sfilmować wypiek chleba – pieczywa, które w kulturze tradycyjnej zajmowało zawsze istotne miejsce i któremu towarzyszyło szereg zabiegów magicznych, bo przecież symbolizował dostatek i pomyślność. Trzeba zaznaczyć, że szacunek do chleba jest do dziś nieodłącznym elementem śląsko-morawskiego dziedzictwa kulturowego – relacjonuje Marcela Szymańska.

W promocję pogranicza oraz bogactwa tradycji zaangażowane były członkinie KGW: Irena Machura (koordynowała przygotowania i wypiek), Agata Szwerlak (przewodnicząca koła), Anna Hajduczek-Kudela, Anna Obruśnik, Teresa Kretek, Karina Gajda i Daniela Kawka, które bezinteresownie poświęciły swój czas i uczestniczyły w wypieku słodkości. – Dziękujemy również Arturowi Machurze za użyczenie pieca do upieczenia kołaczy oraz życzliwe przyjęcie ekipy telewizyjnej w piekarni. Odcinek mógł zostać zrealizowany także dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Krzanowicach i jego dyrektorem Marianem Wasiczkiem – podkreśla Marcela Szymańska.

W nawiązaniu kontaktu TVP3 Wrocław ze środowiskiem lokalnym pośredniczyła Marcela Szymańska, którą ponadto poproszono o komentarz merytoryczny do zebranego materiału filmowego.

Więcej informacji na temat polsko-czeskiego projektu telewizyjnego „Okno na pogranicze” realizowanego we współpracy TVP3 Wrocław oraz Czeskiej Telewizji w Ostrawie w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska – Republika Czeska 2014-2020 można przeczytać na Facebooku „Okno na pogranicze”, gdzie po każdym zrealizowanym działaniu zamieszczany jest backstage.

fot. P. Jakubowska, M. Matkowska, M.Szymańska, Facebook „Okno na pogranicze”
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here