Głubczyce miastem Cittaslow. Co to oznacza w praktyce?

0
Głubczyce
Do międzynarodowego stowarzyszenia należeć mogą miasta, które liczą mniej niż 50 tys. mieszkańców i które zobowiązały się pracować nad poprawą jakości życia mieszkańców. Jednym z nich są Głubczyce. Fot. cittaslowpolska.pl

Miasta Cittaslow zakładają działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają też o odnowę zabytków i lokalną kulturę. W gronie tych miast znajdują się Głubczyce.

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku – czytamy na stronie cittaslowpolska.pl. Miasta okrzyknięte mianem Slow City dążą do polepszenia jakości życia mieszkańców i przybliżenia kultury dobrego życia. – Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Cittaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem – czytamy na stronie.

- reklama -

Głubczyce miastem Cittaslow 

Do międzynarodowego stowarzyszenia należeć mogą miasta, które liczą mniej niż 50 tys. mieszkańców i które zobowiązały się pracować nad poprawą jakości życia mieszkańców. Okazuje się, że jedno z miast Cittaslow leży niecałe 40 km od Raciborza. Do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Dobrego Życia Cittaslow należą bowiem Głubczyce, które przystąpiły do niego w 2016 roku, zobowiązując się tym samym do propagowania i wypełniania założeń ruchu. Są to, przypomnijmy, zachowanie niepowtarzalnego charakteru miasta i troska o zabytki, dbałość o środowisko czy polepszenie jakości życia mieszkańców.

Część założeń Cittaslow jest zbieżna z zadaniami Parku Kulturowego, który wkrótce może powstać w centrum Raciborza. Więcej w tym temacie: Projekt Park Kulturowy Stare Miasto

/źródło: cittaslowpolska.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here