Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić

0
Wirus
Przypominamy, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów. Fot. Freepik

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byliście w Chinach lub mieliście kontakt z osobą, która była, a dodatkowo macie takie objawy, jak temperaturę ciała powyżej 38℃, kaszel i duszność Ministerstwo Zdrowia zaleca zgłoszenie do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz te objawy: temperatura ciała powyżej 38℃, kaszel czy duszność powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania. Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju dostępna tutaj. 

- reklama -

Należy pamiętać, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach.

Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. – Jednocześnie podkreślamy, że dotychczas w Polsce nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem – podano 28 stycznia.

Przypominamy, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem. Pamiętajmy przy tym, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak:temperatura ciała powyżej 38℃; ogólne złe samopoczucie, bolę mięśni i stawów, kaszel, katar, duszność zalecamy wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

/Ministerstwo Zdrowia oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here