Jezus ukrzyżowany. Wielki Piątek w Kościele katolickim

Groby Pańskie w okolicznych parafiach. Fot. archiwum redakcji

Wielki Piątek w Kościele katolickim to czas głębokiej zadumy. Milkną dzwony. To jedyny dzień, w którym nie odprawia się mszy św.

Wielki Piątek jest dla chrześcijan dniem upamiętniającym ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. W świątyniach nie odprawia się w tym dniu mszy świętej, jedynie po południu celebrowane jest nabożeństwo, podczas którego wierni śpiewają pieśni o krzyżu, a kapłani czytają odpowiednie fragmenty Pisma Świętego. Tego dnia w wielu kościołach odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa – aż do Wielkiej Nocy. Najsłynniejszą Drogą Krzyżową w Polsce, która co roku ściąga tłumy wiernych, jest ta organizowana w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na czele procesji, w której bierze udział nawet kilka tysięcy osób niesione są, chorągwie kalwaryjskie oraz krzyż. Przystanki Drogi Krzyżowej przypadają przy głównych kaplicach Kalwarii.

- reklama -

Tegoroczny Wielki Piątek jest inny od wszystkich poprzednich, ponieważ zdecydowana większość wiernych nie może uczestniczyć w Liturgiach Męki Pańskiej sprawowanych w kościołach, przyjąć Komunii Św. i uroczyście adorować krzyża w świątyniach. Mogą jednak wziąć udział w nabożeństwach online – parafie z regionu transmitują je zazwyczaj na Facebooku. Czytaj więcej: Sekretarz Episkopatu: w ten Wielki Piątek adorujmy krzyż także w naszych domach

Pierwsze opisy celebracji Wielkiego Piątku pochodzą już z VII wieku. Wówczas czytano opis Męki Pańskiej wg św. Jana oraz spotykano się na wspólnej modlitwie. W zwyczaju były również procesje z relikwiami krzyża. Inny zwyczaj obejmował lekturę Pisma oraz adorację krzyża. Dopiero później w Kościele upowszechniło się przenoszenie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Po południu we wszystkich katolickich świątyniach odprawia się Liturgię Męki Pańskiej. Celebrans oraz jego asysta wchodzą do świątyni w zupełnej ciszy. Później leżą krzyżem przed ołtarzem. Następnie odczytane zostaje proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe oraz fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie odczytywany jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Centralną część liturgii wielkopiątkowej stanowi adoracja Krzyża. Ostatnia część liturgii to procesja do Grobu Pańskiego.

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest jednym z dwóch dni w kalendarzu liturgicznym, kiedy wiernych obowiązuje ścisły post. Jest to bardzo szczególny rodzaj pokuty. Obowiązuje tutaj post jakościowy oraz ilościowy. Mówi się o tym, że wierni powinni ograniczyć się do jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych.

oprac. /red/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj