Od dziś otwarte lasy i parki bez obowiązku noszenia maseczki

Lasy otwarte
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Od poniedziałku, 20 kwietnia, lasy, parki narodowe, parki miejskie oraz skwery będą ponownie otwarte. To pierwsze luzowanie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. W tych miejscach nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

- reklama -

Ministerstwo Środowiska przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających. Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach.

– Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma – mówi minister Michał Woś.

Decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna – urządzenia
przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania. Ze względu na panującą suszę należy zachować szczególną ostrożność.

 

Co z górami?

Góry pokryte są lasami, więc otwarcie lasów pozwala także na górskie wędrówki. Trzeba jednak zachować 2-metrowy dystans, a wyprawę górską odbyć w gronie najbliższych, nadal bowiem zakazane jest gromadzenie się. Otwierają się także parki narodowe, ale nie wszystkie. Informacje na temat obostrzeń publikują na swoich stronach internetowych, dlatego przed pójściem w góry warto sprawdzić aktualne wiadomości. Jeśli wybierzemy się w góry, pamiętajmy, że wszystkie schroniska, pensjonaty i gastronomia pozostają zamknięte. Warto więc zabrać ze sobą prowiant.

Mimo że wstęp na górskie szlaki nie jest zabroniony, GOPR-owcy nie zachęcają do tłumnych wycieczek. Pamiętajmy, że liczba zakażonych osób w Polsce stale rośnie i wciąż obowiązuje szereg restrykcji w związku z koronawirusem.

/oprac. c/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj