Zakup mieszkania na wynajem ‒ na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie

Decydując się na zakup mieszkania na wynajem zwykle największą wagę przykładamy do zysków, które potencjalnie przyniesie nam taka inwestycja. Kuszeni znalezionymi w Internecie informacjami o potencjalnych stopach zwrotu, często nie zwracamy uwagi na czynniki, które wpływają na atrakcyjność danego mieszkania na rynku najmu, co bezpośrednio wpływa na powodzenie inwestycji. Na co więc należy zwrócić uwagę kupując mieszkanie na wynajem?

Wynajmowanie mieszkania to doskonałe źródło dochodu pasywnego, pod warunkiem, że jest on stały. Należy więc zadbać o to, by przerwy w najmie były jak najkrótsze, ponieważ wtedy nie zarabiamy. Odpowiednia analiza planowanej inwestycji minimalizuje ryzyko zakupu mieszkania, które będzie trudno wynająć za odpowiednie pieniądze.

- reklama -

Określenie grupy docelowej

W planowaniu zakupu mieszkania na wynajem najważniejsze jest określenie grupy docelowej, której planujemy dane lokum wynajmować. Jest to ważna kwestia, ponieważ od niej zależą pozostałe czynniki decydujące o atrakcyjności nieruchomości, tak jak np. lokalizacja, czy odpowiednie wyposażenie. Przed zakupem mieszkania z zamiarem jego najmu należy zaplanować komu chcemy je wynajmować. Inne będzie mieszkanie odpowiednie dla studentów, inne dla zamożnych singli, a jeszcze inne dla rodziny z dziećmi. Jeżeli wiemy już komu chcemy wynajmować nasze mieszkanie, wtedy możemy przejść do określenia lokalizacji, w której powinno się ono znajdować.

Dobra lokalizacja

Nie każde wynajmowane mieszkanie przynosi zyski, które są satysfakcjonujące dla jego właściciela. Na ich wysokość wpływa w dużej mierze lokalizacja nieruchomości. Przeglądając oferty mieszkań na wynajem doskonale widać, że zawsze droższy czynsz najmu mają te mieszkania, które są zlokalizowane w centrum miast. Dobra lokalizacja to także bliskość popularnych uczelni w przypadku wynajmu mieszkań dla studentów, czy dużego zakładu pracy w przypadku mieszkania dla robotników. Odpowiednia lokalizacja, to także dobre połączenia komunikacyjne, bliskość sklepów i galerii oraz najpopularniejszych ulic w mieście, gdzie odbywa się życie towarzyskie. Jeżeli znaleźliśmy już mieszkanie w dobrej lokalizacji, wtedy warto zadbać o odpowiednie wyposażenie.

Odpowiedni rozkład mieszkania, standard i wyposażenie

Mieszkanie na wynajem, które będzie przynosiło duże zyski musi posiadać także odpowiedni rozkład, np. w przypadku mieszkania dla studentów liczba osobnych pokoi jest ważniejsza niż ich metraż. Wynajmowana nieruchomość powinna być właściwie wyposażona i mieć odpowiedni standard. Urządzenie mieszkania w wysokim standardzie przyciągnie więcej chętnych, którzy będą skłonni zapłacić wyższy czynsz w zamian za dodatkowe wygody i sprzęty.

Odpowiednia cena zakupu

Na rentowność zakupu mieszkania na wynajem wpływa cena, za którą je nabędziemy. Do tej ceny należy doliczyć również fundusze przeznaczone na remont lub wyposażenie. W przypadku zakupu nowego mieszkania należy wziąć pod uwagę to, że kupujemy lokal w stanie deweloperskim, który musimy dodatkowo wykończyć. Rynek pierwotny w Trójmieście pokazuje jednak, że na takie inwestycje jest dużo chętnych, ludzie chcą wynajmować nowe mieszkania, ciesząc się ich wysokim standardem. Oczywiście odpowiednia cena zakupu nieruchomości jest też wynikiem naszych zdolności negocjacyjnych, ponieważ warto się targować. W przypadku zakupu mieszkania o wartości 400 tyś. złotych nawet utargowane 10 tyś. robi dużą różnicę.

Zakup mieszkania na wynajem to obecnie popularna forma lokowania oszczędności. Zeszłoroczne obniżki stóp procentowych, sprawiły, że Polacy zabierają pieniądze z banków i szukają alternatyw, m.in. na rynku nieruchomości.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here