Wyznaczanie dróg ku integracji. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Erasmus+ [ZDJĘCIA]

zss erasmus plus
Wyznaczanie dróg ku integracji. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Erasmus+

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa ZSS aktywnie rozwija współpracę ze szkołami z Chorwacji i Hiszpanii. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+, a w czasie jego trwania miało już miejsce kilka ciekawych inicjatyw.

„Wyznaczanie dróg ku integracji” („Creating pathways for inclusion”) to projekt, który we wrześniu rozpoczął się w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Współfinansowany i realizowany jest w ramach programu Erasmus+ i jest pierwszym tego typu projektem w szkole specjalnej. Dzięki zaangażowaniu i pracy nauczycieli ze szkół w Polsce, Hiszpanii i Chorwacji został wybrany do realizacji i potrwa dwa lata. Celem głównym wspólnych działań i zaplanowanych mobilności będzie przybliżenie ludziom środowiska osób niepełnosprawnych – ich potrzeb oraz umiejętności które mogłyby zostać wykorzystane w procesie realnego zaistnienia na rynku pracy.

- reklama -

– „Wyznaczanie dróg ku integracji” to inspirowanie naszych społeczności do wdrażania nowego podejścia do uczniów z niepełnosprawnościami. To również zapewnienie narzędzi do skutecznego przyspieszenia procesu integracji. Fundamentalne znaczenie ma ustawiczny wzrost wiedzy społecznej na temat życiowych potrzeb i problemów, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne. Podejmowane aktywności będą miały szansę rozwoju i realizacji, jeśli uda się zbudować pozytywne nastawienie lokalnej społeczności względem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mamy rok z wieloma ograniczeniami, które uniemożliwiają realizację zaplanowanych przez nas działań – wizyty w szkołach i placówkach ogólnodostępnych, wyjazdy do krajów partnerskich czy goszczenie naszych europejskich partnerów. Wykorzystamy jednak ten czas na poszukiwanie inspiracji, tworzenie płaszczyzny międzynarodowej współpracy i budowanie wzajemnych relacji pomiędzy partnerami projektu – tłumaczy placówka.

Jednym z celów projektu jest umożliwienie i ułatwienie osobom z różnorodnymi niepełnosprawnościami podjęcia aktywności w miejscach, gdzie ich umiejętności mogą okazać się przydatne. – Jeśli chcesz włączyć się i dać szansę osobom niepełnosprawnym, skontaktuj się z nami – pomożemy dostosować twoje miejsce zatrudnienia do możliwości naszych uczniów tak, aby mogli stać się częścią lokalnej społeczności. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu promującego nasz projekt i odsyłamy do zakładki Erasmus+ na stronie naszej szkoły – zssraciborz.edupage.org, gdzie śledzić można wszelkie aktywności związane z realizacją projektu – zachęca szkoła.

Co do tej pory zrealizowano w ramach projektu?

W okresie przedświątecznym każda ze szkół przygotowała wraz ze swoimi uczniami upominki dla przyjaciół ze szkół partnerskich. – Również nasza szkoła przygotowała paczkę, w której znalazły się prace uczniów – ozdoby choinkowe i wyroby z gliny, które wyruszyły w świat jako promocja talentów naszych uczniów. Upominki zostały wysłane przed świętami do dwóch szkół w Hiszpanii i jednej w Chorwacji. Prezenty od naszych partnerów dotarły do szkoły w czasie ferii zimowych i tuż po ich ukończeniu mogliśmy je otworzyć. Bardzo dziękujemy szkole CEE DR RAMON SURIÑACH RIPOLL, szkole PLA DE LA MESQUITA XATIVA oraz szkole COOR PODRAVSKO SUNCE COPRIVNICA za tak wyjątkowe prezenty – relacjonuje ZSS.

W tym samym czasie uczniowie szkoły mieli okazję poznać swoich rówieśników z zaprzyjaźnionych szkół, którzy w ramach projektu spotkali się z nami wirtualnie na platformie Etwinning. – Wiele emocji i radości towarzyszyło naszym uczniom, którzy z ogromnym zaciekawieniem słuchali pozdrowień w języku hiszpańskim i chorwackim. Nauczyliśmy się powitania i pożegnania w obu językach oraz zaprezentowaliśmy nasze polskie „dzień dobry” i „do widzenia”. Spotkania uczniów odbywać się będą raz w miesiącu, a każde ukazywać będzie wybrane aktywności realizowane w naszej szkole i szkołach partnerskich. Obserwacja wzajemnych zajęć będzie dla nas inspiracją do działania i okazją do lepszego poznania się – podkreśla placówka.

– Warto wspomnieć, że szkoła przy ul. Królewskiej jako jedna z nielicznych w regionie, mając taką możliwość, od zakończenia ferii pracuje prawie pełną parą. Prawie, gdyż uczniowie kilku starszych klas przysposabiających do pracy brali udział w zajęciach rotacyjnie, tj. częściowo w szkole, częściowo zdalnie. Ale od przyszłego tygodnia i to ulegnie zmianie, i już wszyscy będą uczyli się w szkole. Kadra szczególną uwagę zwraca na to, by nauka i pobyt w szkole odbywały się jak najbardziej normalnie, a dzieci nie odczuwały dyskomfortu wynikającego z narzuconych obostrzeń, gdyż zachowany jest pełny reżim sanitarny. Uczniowie są zadowoleni, że po kilku tygodniach izolacji mogą mieć codzienny kontakt z kolegami, koleżankami i nauczycielami – podkreśla ZSS Racibórz.

fot. ZSS Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj