Woj. śląskie wśród europejskich regionów o najwyższym wskaźniku zakażeń

koronawirus miasto
Fot. freepik.com

Wśród 15 regionów w Europie o najgorszych wskaźnikach jedynie dwa nie są położone w Szwecji – na szóstym miejscu znalazł się francuski region Île-de-France obejmujący Paryż, a na 14. pozycji wymieniono województwo śląskie.

Brytyjski tygodnik „The Economist” przeanalizował sytuację epidemiologiczną w Europie. Dziennikarze zebrali statystyki, żeby zobaczyć, gdzie w Europie dochodzi do największej liczby zakażeń koronawirusem. Korzystali przy tym z danych Eurostatu oraz amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

- reklama -

Okazało się, że 13 z 15 regionów o najwyższym wskaźniku zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 znajduje się w Szwecji. Rok temu, gdy epidemia ogarnęła świat, Szwedzi poszli inną ścieżką niż reszta – nie wprowadzili lockdownu i obostrzeń, a życie tam toczyło się normalnie. Najbardziej z powodu pandemii ucierpiał region Vaesternorrland na północy Szwecji – odnotowano tam 654 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Najgorsza sytuacja jest w mieście Oernskoeldsvik. Mieszka tam nieco ponad 20% populacji regionu, ale rejestruje się połowę wszystkich zakażeń SARS-CoV-2. W związku z tym lokalne władze zdecydowały o zamknięciu szkół i wprowadzeniu nauczania zdalnego. Rozważane również wprowadzenie kary za złamanie restrykcji.

Na drugim miejscu jest region Oestergoetland w środkowej Szwecji (526 przypadków na 100 tys.), a na trzecim Kalmar na południu kraju (510 na 100 tys.).

Wśród 15 regionów w Europie o najgorszych wskaźnikach jedynie dwa nie są położone w Szwecji. Na szóstym miejscu znalazł się francuski region Île-de-France obejmujący Paryż, gdzie odnotowano 470 zakażeń na 100 tys. Na 14. pozycji wymieniono województwo śląskie. Liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wyniosła tu 364. Łącznie od początku epidemii koronawirusa w regionie odnotowano 346 137 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 7 750 osób.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here