Połowa najstarszych seniorów ciągle niezaszczepiona. „Ja nie wychodzę z domu, niech się dzieje, co chce”

koronawirus szczepienie
Fot. freepik.com

31 mln Polaków ma już wystawione skierowania na szczepienia. Zarejestrowanych w systemie szczepień – czyli już zaszczepionych lub mających termin zabiegu – jest jednak tylko 11,6 mln z nich.

W Polsce zaszczepiło się tylko 57% osób w wieku ponad 80 lat. Pozostali albo nie zamierzają tego zrobić, albo mają problem z uzyskaniem rejestracji. Tymczasem śmiertelność na COVID-19 wśród pacjentów w wieku osób powyżej 80 lat sięga 22%, a wśród 70-latków 15%. Irlandia, Hiszpania i Dania zaszczepiły wszystkich swoich 80-latków. Polska jest na 20. miejscu zestawienia szczepień w tej grupie wiekowej. Wysoko, bo na czwartym miejscu, jest w rankingu szczepień osób w wieku 25-49 lat.

- reklama -

Entuzjazm najstarszych seniorów do szczepień spadł w połowie kwietnia. Czy miało na to wpływ stanowisko polskich biskupów o tym, że „technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny”? – Sądzę, że wiele czynników mogło złożyć się na taki wynik. Najpierw był to strach przed doniesieniami mediów o zakrzepicy. Potem była krytyka szczepionek przez nasz Kościół. Wielu seniorów nie odróżnia tych produktów, usłyszeli, że jakieś szczepionki są złe – komentuje dr Tomasz Zieliński, wiceprezes organizacji lekarzy Porozumienie Zielonogórskie. – Część pacjentów, która się nie zaszczepiła, to osoby samotne i mające problem z obsługą telefonu komórkowego. Jeśli ktoś im nie pomoże, nie zarejestrują się na szczepienie. Kiedy pytam osoby starsze o szczepienie, często słyszę w odpowiedzi „ja nie wychodzę z domu, niech się dzieje, co chce” – dodaje dr Zieliński.

Podkreśla, że lekarzom w lokalnych przychodniach przydałaby się stworzona przez Centrum eZdrowia baza danych o niezarejestrowanych seniorach.

– Uruchomiliśmy już możliwość generowania przez lekarzy POZ list osób niezaszczepionych na swoich listach w wieku 60+. Lekarze rodzinni mają już narzędzie wskazujące pacjentów, których wątpliwości bądź niedogodności trzeba rozwiązywać. Przed nami także kampania profrekwencyjna – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dane o liczbie osób zarejestrowanych na szczepienia również nie napawają optymizmem. Już teraz zapisywać się na szczepienia może 31 mln Polaków – wszyscy oni mają już wystawione skierowania. Zarejestrowanych w systemie szczepień – czyli już zaszczepionych lub mających termin zabiegu – jest jednak tylko 11,6 mln z nich.

Jak poinformował Michał Dworczyk, rządowy pełnomocnik ds. szczepień, w połowie maja uruchomiona zostanie kampania zachęcająca do szczepień. Udział w niej wezmą znani sportowcy, youtuberzy i blogerzy. Kampania ma odbywać się zarówno za pośrednictwem mediów tradycyjnych, jak i social mediów, tak by osiągnęła możliwie największy zasięg.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here