Przewodniczący Episkopatu: Szczepienia są ważnym narzędziem ograniczania zakażeń

abp stanislaw gadecki
przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Fot. KEP

– Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne – napisał abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – zabrał głos w sprawie szczepień przeciw COVID-19. – Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw – przekazał w oświadczeniu. – Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne – zaznaczył.

- reklama -

– Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjne za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi – napisał abp Gądecki. Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 r., napisał, że „szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym”.

Zapewnił jednocześnie, że Kościół, będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi, wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień. Przewodniczący KEP zaznaczył również, że Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się. Abp Gądecki przywołał także przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, co „jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne”.

– Szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, w tym dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

– Serdecznie dziękuję abp. Stanisławowi Gądeckiemu, przewodniczącemu KEP, za bardzo ważny głos Kościoła w sprawie szczepień – głos, który dziś jest nam tak bardzo potrzebny – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here