Kolejni żołnierze zasilili szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

13 sbot wot
Kolejni żołnierze zasilili szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 1600 żołnierzy. Do grona dołączyło kolejnych prawie 150, którzy ukończyli szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

- reklama -

Jak podkreślił podczas ostatniej przysięgi wojskowej dowódca 13. ŚBOT płk Tomasz Białas, w trakcie szkolenia podstawowego postanowienie rekrutów, a teraz już żołnierzy, by dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej, poddane było ciężkiej próbie. – Bardzo się cieszę, że zdaliście ją celująco. To dopiero początek waszej służby i przed wami stoją kolejne wyzwania. Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi, być może jeszcze cięższe, spowodują, że to, co dziś wydaje wam się trudne, za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę, jak wiele jeszcze musicie się nauczyć – zaznaczył płk Białas.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały z początkiem 2017 r. Opierają swój potencjał na żołnierzach–ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą, w skład której prócz psów i ich przewodników wchodzą planiści i nawigatorzy.

fot. 13. ŚBOT
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj