Gmina Kuźnia Raciborska fundatorem sztandaru śląskich terytorialsów [WIDEO]

Przekazanie sztandaru
Przekazanie sztandaru podczas centralnych obchodów święta Wojsk Oborny Terytorialnej w Warszawie.

W 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała sztandar wojskowy. Został on wręczony w Warszawie podczas centralnych obchodów święta Wojsk Oborny Terytorialnej. 

Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej. Jest on znakiem jednostki wojskowej, symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu. Sztandar nadaje jednostce wojskowej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.

- reklama -

Kuźnia Raciborska fundatorem

Dowódca 13 ŚBOT płk Tomasz Białas przyznał, że to wyjątkowa chwila, bowiem po trzech latach od sformowania Brygady otrzymała ona najważniejszy dla jednostki wojskowej symbol. – Co dla nas bardzo ważne jego fundatorem jest społeczeństwo śląskie, a to dla nas wielki dowód uznania i poparcia żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na co dzień starają się wspierać mieszkańców naszego regionu. – powiedział dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas. Przypomnijmy, że fundatorem jest gmina Kuźnia Raciborska. Ojcem chrzestnym sztandaru jest Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, a matką chrzestną wnuczka pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego – Aleksandra Klocek.

Wspólnie z 13 ŚBOT swoje sztandary otrzymało również 5 innych brygad WOT. W Śląskiej Brygadzie OT służy obecnie ponad 1 600 żołnierzy. Nabór wciąż trwa i każdy może dołączyć do grona terytorialsów. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Obrona głównym celem

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą w skład której prócz psów i ich przewodników wchodzą planiści i nawigatorzy.

Poniżej zapis wideo z uroczystości w Warszawie. Przekazanie sztandaru z udziałem Pawła Machy od 44 minuty.

/ŚBOT oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here