Samorządowcy z powiatu raciborskiego na Europejskim Forum Przyszłości

Samorządowcy z powiatu raciborskiego na EFP, fot. A.Kucharzewska

Europejskie Forum Przyszłości (EFP) to nowa inicjatywa marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego poświęcona najistotniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym współczesnego świata.

Patronat honorowy nad tym trzydniowym wydarzeniem, które rozpoczęło się dzisiaj na Stadionie Śląskim, objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W liście zwrócił się  do uczestników Forum: – Z perspektywy czasu widać, że w czasie pandemicznej burzy Polska nawigowała w dobrą stronę. Rozwiązania pomocowe, które zaproponowaliśmy, okazały się skuteczne — ochroniliśmy fundamenty gospodarki narodowej. Bezrobocie w Polsce jest od kilku miesięcy jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej. Dzięki Tarczom Antykryzysowym udało się obronić przed upadkiem tysiące firm. Łączna pomoc dla przedsiębiorców i pracowników przekroczyła już 224 miliardy złotych. Dane napływające z rynku potwierdzają dobrą pozycję Polski w nowym, globalnym wyścigu. Historycznie wysoki wskaźnik PMI, rekordowy wynik eksportu czy bardzo dobre prognozy wzrostu gospodarczego potwierdzają, że Polska ma dość energii, aby wysunąć się na pozycję lidera Europy Środkowo-Wschodniej. W pandemii po raz kolejny mogliśmy przekonać się o nauce płynącej z historii światowych kryzysów. W niepewnym czasie to państwo musi wyjść z inicjatywą i wziąć na siebie odpowiedzialność. Teraz, dzięki zachowaniu ciągłości finansowej polskich przedsiębiorstw i gospodarstw rodzinnych, możliwy jest szybki powrót na ścieżkę rozwoju. Tę samą ścieżkę, którą szliśmy energicznie przez ostatnie 6 lat aż do chwili, gdy zablokował ją globalny kryzys – odczytał w liście od premiera wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- reklama -

Wojewoda śląski złożył również gratulacje marszałkowi województwa śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu za podjęcie tak cennej i ważnej dla naszego regionu inicjatywy. Wśród zgromadzonych uczestników byli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i biznesu. Udział wzięli m.in. wiceminister Michał Woś, starosta Grzegorz Swoboda, burmistrza Krzanowic Andrzeja Strzedullę, wójta Kornowaca Grzegorza Niestroja. Organizatorem wydarzenia jest Śląski Fundusz Rozwoju.

/Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here