Znaczna utrata wagi może zmniejszyć ryzyko ciężkiego COVID-19

otylosc
Fot. unsplash.com

Osoby, które dzięki operacji bariatrycznej znacznie schudły, przechodziły COVID-19 łagodniej – między innymi były mniej narażone na hospitalizację, miały mniejsze ryzyko zapotrzebowania na tlen oraz niższe ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19.

Z licznych badań wynika, że otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju ciężkiego COVID-19 oraz poważnych powikłań tej infekcji. Otyłość przyczynia się do osłabienia układu odporności, sprzyja przewlekłemu stanowi zapalnemu w organizmie oraz zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, powstawania zakrzepów i chorób płuc. Wszystkie te problemy zdrowotne mogą prowadzić do powikłań COVID-19.

- reklama -

Naukowcy z Cleveland Clinic przeprowadzili badanie obserwacyjne wśród 20 212 otyłych dorosłych – z BMI 35 lub wyższym. W tej grupie 5053 pacjentów przeszło operacyjne leczenie otyłości (operację bariatryczną) w latach 2004-2017. Do każdego z nich dobrano trzy osoby otyłe, które nie zostały poddane operacji bariatrycznej. Była to grupa kontrolna, w której skład weszło łącznie 15 159 osób. Jak wyliczyli badacze, do wybuchu pandemii COVID-19 w Cleveland pacjenci operowani zrzucili średnio o 19% więcej na wadze niż osoby z grupy kontrolnej.

Okazało się, że odsetek zakażeń SARS-CoV-2 w obu grupach był podobny – 9,1% w grupie operowanej oraz 8,7% w grupie kontrolnej. Jednak osoby, które dzięki operacji bariatrycznej znacznie schudły, przechodziły COVID-19 łagodniej – między innymi były o 49% mniej narażone na hospitalizację, miały o 63% mniejsze ryzyko zapotrzebowania na tlen oraz o 60% niższe ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19, wymagającego pobytu na oddziale intensywnej terapii i sztucznej wentylacji lub zakończonego zgonem.

Autorzy pracy podkreślają, że choć dokładna przyczyna tych różnic nie jest znana, wyniki wskazują, że osoby, które znacznie schudły, były w momencie zakażenia SARS-CoV-2 w lepszym stanie zdrowia niż osoby, które nie przebyły operacji odchudzającej i w związku z tym straciły mniej na wadze. W efekcie osoby po operacji bariatrycznej lepiej radziły sobie z infekcją. Jak dodają, badanie to dostarcza silnych dowodów na to, że otyłość jest modyfikowalnym czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, a działania na rzecz odchudzania w ramach promocji zdrowia publicznego mogą poprawić wyniki leczenia Covid-19 w czasie kolejnych fal pandemii.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here