Galgenberg w Wodzisławiu Śląskim zbadany przez archeologów

galgenberg wodzislaw slaski muzeum
Fot. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Prace badawcze pozwoliły ustalić najwcześniejsze ślady pobytu człowieka na wzgórzu Galgenberg.

Wzgórze Galgenberg w Wodzisławiu Śląskim to jedno z najbardziej mrocznych miejsc na terenie miasta. Od średniowiecza do połowy XVIII w. wykonywano tam egzekucje na skazanych.

- reklama -

W minionym roku przeprowadzono tam prace archeologiczne. Przebadano ok. 65 m2 ziemi. Realizowane prace pozwoliły na odkrycie 12 obiektów, które związane są z działalnością człowieka głównie w XX w. Dwa z wyróżnionych obiektów pochodzą prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX w. Łącznie odkryto 918 przedmiotów zabytkowych.

Prace badawcze pozwoliły ustalić najwcześniejsze ślady pobytu człowieka na wzgórzu Galgenberg. Sięgają one paleolitu i mogą być związane z żyjącą w tym miejscu społecznością sprzed około 10 tys. lat. Odkryto również ślady działalności człowieka sięgające późnego średniowiecza i okresu wczesnonowożytnego.

Odkryte nawarstwienia oraz pozyskane materiały zabytkowe na Galgenbergu nie przyniosły przesłanek archeologicznych o wykorzystaniu tego wzgórza jako miejsca straceń. Pracownicy wodzisławskiego Muzeum mówią jednak, że pomimo tego należy przyjąć, iż wyroki wymierzano na Galgenbergu od średniowiecza aż do 1748 r.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj