32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Raciborzu [ZDJĘCIA]

wosp wielka orkiestra swiatecznej pomocy raciborz
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Raciborzu

W puszkach zebrano 184 551,35 zł, o 20 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Do końcowego wyniku dojdą licytacje, których było w tym roku ponad 240, i e-skarbonki.

W ostatnią niedzielę stycznia od godz. 6:45 wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gromadzili się w Raciborskim Centrum Kultury, by odebrać swoje pakiety: puszkę, identyfikator oraz plecak z czymś słodkim w środku. W miasto ruszyło 120 osób, w wielu przypadkach pomysłowo i kolorowo przebranych. Wspólnie zebrali 184 551,35 zł, o 20 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Na tę sumę składa się kwota z puszek wolontariuszy 120 osób oraz puszek stacjonarnych w liczbie 34 sztuk. Do końcowego wyniku dojdą licytacje z Allegro, których było w tym roku ponad 240, i e-skarbonki. Oficjalne wyniki znane będą w marcu.

- reklama -

Wydarzenia 32. Finału rozpoczęły się od Charytatywnego Meczu Siatkówki „Tu wszystko gra!” w Powiatowym Centrum Sportu. Wzięły udział drużyny: piłkarska (kapitan: Remigiusz Trawiński), koszykarska (Monika Kawalec i Marcin Parzonka), zapaśnicza (Ryszard Wolny), lekkoatletyczna (Piotr Morka) i samorządowa, a także zespół Klubu Siatkarskiego Racibórz pod wodzą Moniki Brzostek i Marcina Polowczyka. Wygrali zapaśnicy Ryszarda Wolnego. Mecz i licytacje w trakcie rozgrywek prowadził Spiker Borek, czyli Krzysztof Borkowski, sędziowali uczniowie ZSE Racibórz, o dobry beat zadbał Tomasz Bieliński, a taneczne i akrobatyczne show w przerwach między meczami zapewniły mażoretki z SKZR Źródło. Po rozegranym meczu uczestnicy wydarzenia wspólnie zatańczyli poloneza i tym samym wzięli udział w ogólnopolskim WOŚP-owym biciu rekordu w tańcu, który równolegle odbywał się w wielu miastach w Polsce. Niektórzy zatańczyli w szlacheckich strojach. Wszystko pokazała w transmisji na żywo telewizja polska – TVP Katowice w wydaniu ogólnopolskim.

Po południu rozpoczęły się działania na raciborskim rynku. Również wtedy odbyło się ogólnopolskie łączenie na żywo z WOŚP TV Kręcioła (na 60 sztabów sztab WOŚP Racibórz znalazł się w 20 wybranych). Do Raciborza przyjechała też redakcja TVP Info, która na żywo relacjonowała przebieg Finału, obszernie prezentując raciborskie atrakcje. W samo południe zaczęto warzyć grochówkę. Z przyczyn osobistych nie dotarł Remigiusz Rączka, ale kuchenną rękawicę podjęli Ewa Nowak z Miejskiego Zakątka i Rajmund Petrzyk z Browaru Raciborskiego, którzy gotowali wedle przepisu mistrza. W kulinarnych działaniach wsparli ich uczniowie gastronomika CKZiU w Raciborzu: Emilka, Karolina, Wiktoria, Rafał, Natalia, Leonard i Agata oraz Mariola Szkurłat – wychowawca.

Na rynku powstało prawdziwe WOŚP-owe miasteczko. Poczynając od Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i OSP Racibórz Markowice, które prezentowały swój sprzęt: wozy i stroje strażackie, zwyżkę, którą można było się przewieźć do góry, najmłodsi mogli gasić mini pożary, a trochę starsi nabyć wiedzę odnośnie pierwszej pomocy. Swoje stoisko miała również raciborska policja: można było przybić piątkę z policyjnym Sznupkiem, a także zrobić sobie zdjęcia w najnowszym modelu policyjnego samochodu i na motocyklu. Było także Wojskowe Centrum Rekrutacji i Jednostka Strzelecka 3054, które przygotowały pokaz broni i strzelnicę pneumatyczną.

Jak co roku z Orkiestrą zagrali Drengowie znad Górnej Odry. W ich obozowisku, przy ogniu, można było się ogrzać, zobaczyć walki wojów, a także podejrzeć pracę snycerza Jarosława, który przekazał na licytację specjalnie wystrugane drewniane serce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody retro: Fiat 125p, 126p, Polonez, trabant, a także amerykański błękitny cadillac. Na rundkę po mieście kolorowym, WOŚP-owym busem VW zapraszał pan Heniu i wolontariuszka Zosia. Można było również pomalować sobie buzie w barwach 32. Finału u Yunonah i Mateusza, a także napić się kawy i herbaty oraz przekąsić pyszne ciasto w strefie chillout obsługiwanej przez uczniów gastronomika.

Nie zabrakło też stanowiska DKMS, czyli rejestracji Bazy Dawców Szpiku Kostnego. Na oddziale położniczo-ginekologicznym raciborskiego szpitala odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy dla noworodków, porodu z użyciem gwizdka oraz prezentacja sprzętu zakupionego przez WOŚP.

Od wczesnych godzin popołudniowych wystartował program dla dzieci. Rozgrzewkę na lodowisku w formie gier i zabaw poprowadziła Monika Brzostek. Liczną publiczność pod scenę przyciągnął występ Kubusia Puchatka i Tygryska z Aktywnych Spotkań z Teatrem z RCK, którzy wciągnęli najmłodszych w muzyczną zabawę. Po nich prezentowały się grupy zumbiaków z Zumba Kids Joanny Dudkiewicz, które rozgrzały WOŚP-ową publiczność. Równie energetycznie zrobiło się za sprawą występów grup hip-hopowych Zespołu Tanecznego Skaza tańczących pod kierunkiem Marysi Krzemień. Zaprezentowały się: formacja senior, miniformacja oraz duet Hania&Dominika. Kolejną dawkę dobrej zabawy i energii dostarczył publiczności pokaz breakingowy KS Breaking Racibórz Mateusza Siepetowskiego.

Finał WOŚP nie mógłby odbyć się bez licytacji, w tym roku również poprowadzonych w dwóch częściach przez szefową sztabu Annę Kokolus i wiceprezydenta Raciborza Dawida Wacławczyka. Z 35 przedmiotów na licytacji uzyskano 5687,10 zł. Największa walka toczyła się o tort mistrza Szypuły, który został wylicytowany za 1000 zł i przekazany podobnie jak w zeszłym roku dla raciborskiego sztabu. Wysoko licytowano również palenisko ze stali nierdzewnej zrobione z serduszek specjalnie na Wielką Orkiestrę (700 zł), tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się gadżety WOŚP-owe i to zarówno te rękodzielnicze, jak i oryginalne ze sztabu głównego. Jednocześnie do późnych godzin nocnych trwały licytacje na Allegro, gdzie wystawionych było ponad 240 przedmiotów. Najwyższe kwoty uzyskały: pobyt dla 16 osób w domu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (3050 zł), lot helikopterem (2555 zł), koszulka Legii Warszawa (1325 zł), Dzień w Senacie z senatorem Siedlaczkiem (1350 zł), wycieczka do Warszawy z posłanką Lenartowicz (1275 zł), voucher LaseroweLove (1200 zł), trekking po Beskidzie Niskim (960 zł), voucher na pobyt w SPA Laskowo (960 zł), portret pupila (900 zł), propozycja zostania strażakiem na jeden dzień (1100 zł) czy voucher na pobyt w więzieniu (780 zł). Podobnie jak w zeszłym roku zabawkowe tiry Eko-Okien cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i 5 zabawek osiągnęło kwotę: 2805 zł.

W muzycznej części wystąpił jako pierwszy zespół z Dąbrowy Górniczej, istniejący od 2001 r. i znany m.in. z Festiwalu Woodstock – Pogoria grający w klimatach z pogranicza rocka, punku i ska. Muzyczną gwiazdą wieczoru był Chwytak i zespół 3 Promile, również na rockowo. Poczucie humoru i niezwykła energia zespołu udzieliła się publiczności i z pewnością był to niezapomniany występ. Zwłaszcza, że na koniec został zlicytowany słynny karton Chwytaka za 500 zł.

Na zakończenie miało miejsce światełko do nieba. Ponownie wystąpił teatr Ognia Enigma z Zawiercia, tym razem w programie Fire Retro. Niezwykle spektakularne show i ogromny kunszt obchodzenia się z ogniem robiły wrażenie na publiczności, która otoczyła tłumnie plac przy scenie.

W Banku Spółdzielczym w Raciborzu do godz. 22:00 były liczone pieniądze z puszek wolontariuszy i puszek stacjonarnych. Każdy wolontariusz odwiedzający bank mógł wziąć udział w loteryjce i na kole fortuny wygrać gadżet. Bank Spółdzielczy w Raciborzu gra z WOŚP Racibórz już od 19 lat, a w akcję zaangażowani są nie tylko pracownicy banku, ale także ich rodziny i przyjaciele.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj