
34% neuroatypowych pracowników fizycznych byłoby gotowych zaakceptować obniżenie wynagrodzenia nawet o 1/5, jeśli tylko mogliby pracować w spokojniejszym, mniej obciążającym środowisku.
Tysiące osób neuroatypowych, takich jak pracownicy z ADHD, spektrum autyzmu czy specyficznymi trudnościami w uczeniu się, codziennie wykonują pracę fizyczną w polskich magazynach i fabrykach. Ich doświadczenia i potrzeby pozostają jednak w dużej mierze niezauważone, co prowadzi do systemowego wykluczenia i dyskryminacji. 66% z nich doświadczyło gorszego traktowania z powodu swojej atypowości, zarówno podczas rekrutacji, jak i już w miejscu pracy. Ponadto 70% neuroatypowych pracowników fizycznych miało trudności ze zrozumieniem zasad i procedur, a 85% ma trudność z wyrażeniem swoich oczekiwań w środowisku pracy.





![Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Jak naprawdę wygląda życie na statku? Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/milosz-szymanski.jpg)

![„Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu [ZDJĘCIA] „Racibórz prozą zaczarowany” po raz dwunasty. Znamy zwycięzców konkursu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/slawek-gortych-21.jpg)




![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)






