Ogłoszenie 5. stopnia zagrożenia pandemią grypy oznacza, że wszystkie kraje powinny niezwłocznie uruchomić swoje plany przygotowań na ewentualność jej wystąpienia.
Dla służb zarządzania kryzysowego oznacza to bieżący monitoring bezpieczeństwa mieszkańców regionu w związku z profilaktyką zakażenia świńską grypą.
W związku z pojawieniem się zakażeń wirusem grypy świń typu A/H1N1, Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by osoby udające się do krajów, w których stwierdzono przypadki zakażeń tym wirusem, stosowały się do zaleceń miejscowej służby zdrowia i ściśle przestrzegały reżimu sanitarnego, a w szczególności:
– unikały bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
– jeśli wystąpią objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) zaleca się pozostanie w domu i skontaktowanie się z lekarzem.
W przypadku kaszlu i kichania należy pamiętać, by przykrywać usta i nos chusteczką – to pomoże zapobiec zakażeniu wirusem innych osób. Przypomina się również o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się, gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust).
Osoby powracające z krajów, w których stwierdzono przypadki zakażeń wirusem grypy świń typu A/H1N1, w przypadku gdy w okresie około 10 dni od powrotu stwierdzą u siebie objawy chorobowe (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) powinny niezwłocznie udać się do lekarza POZ , najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki leczniczej i poinformować o historii podróży.
Na śląskim lotnisku w Pyrzowicach całą dobę dyżuruje lekarz, do którego można się zwrócić w przypadku potrzeby konsultacji medycznej.
/w/
Czytaj także: Czy raciborzanom zagraża świńska grypa?