XII Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP w Kuźni Raciborskiej [ZDJĘCIA]

XII Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP w Kuźni Raciborskiej

– Strażacy nasi zawsze starali się wykonywać swoje zadania jak najlepiej tylko potrafią, z poświeceniem, niejednokrotnie z narażeniem swojego zdrowia, i z roku na rok widać coraz większy profesjonalizm – podkreślił komendant gminny Krzysztof Bartoń.

16 października w świetlicy w Jankowicach odbył się XII Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kuźni Raciborskiej podsumowujący kadencję 2016-2020 r. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście, m.in. Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Raciborzu mł. bryg. Paweł Sowa, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego bryg. Andrzej Charuk, Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych druh Stefan Kaptur, Prezes Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kuźni Raciborskiej druh Edward Morciniec, komendant gminny druh Krzysztof Bartoń, o. Marceli Dębski, a także Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha wraz z kierownikiem GCZK Aleksandrem Serafin oraz Burmistrz Miasta Odry Libor Helis wraz z delegacją strażaków. W zjeździe wzięli udział również delegaci z jednostek OSP, a zjazdowi przewodniczył mł. bryg. Jan Krolik.

- reklama -

Paweł Macha wraz z kierownikiem GCZK podziękowali ustępującemu zarządowi za ogrom pracy w trosce o bezpieczeństwo gminy i jej mieszkańców oraz codzienną służbę każdego strażaka OSP, wręczając członkom zarządu podziękowania oraz drobne upominki. Natomiast na wniosek zarządu gminnego ZOSP RP w Kuźni Raciborskiej zarząd wojewódzki ZOSP RP uhonorował burmistrza srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa, uzasadniając swój wniosek tym, iż gotowość operacyjna gminnych jednostek OSP jest utrzymywana na bardzo wysokim poziomie.

Zaproszeni goście na czele z Pawłem Sową podkreślali bardzo dobrą współpracę gminy Kuźnia Raciborska z Komendą Powiatową PSP oraz jednostkami OSP, mówiąc o doposażaniu jednostek w nowe pojazdy bojowe i sprzęt bojowy oraz termomodernizacji i remontach remizach OSP, co utrzymuje na bardzo wysokim poziomie gotowość operacyjną gminnych jednostek.

Na terenie gminy działa osiem jednostek OSP, z czego pięć jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. – Teren zabezpieczenia operacyjnego naszej gminy jest dość rozległy i bardzo zróżnicowany, zmniejszyło się zagrożenie powodziowe z rzeki Odry, ale nadal występuje zagrożenie powodziowe z rzeki Rudy i Suminy oraz z zlewni wód w Rudzie, także na obszarach leśnych mamy duże zagrożenie pożarowe oczywiście uzależnione od pogody, do tego dochodzą jeszcze gęsto zaludnione osiedla mieszkaniowe, gospodarstwa rolne i różne zakłady pracy. W związku z tą sytuacją strażacy nasi muszą być przygotowani na prowadzenie różnorodnych działań ratowniczo-gaśniczych, do których muszą być wyszkoleni i odpowiednio doposażeni sprzętowo – podkreślił Krzysztof Bartoń.

– W omawianym pięcioletnim okresie mieliśmy wiele wyjazdów do pożarów oraz jeszcze więcej do różnych miejscowych zagrożeń, wielokrotnie mieliśmy do czynienia z tragicznymi zdarzeniami u osób poszkodowanych, które traciły zdrowie i niejednokrotnie życie, strażacy nasi działali w różnych bardzo trudnych akcjach, czy to przy pożarach zabudowań gospodarczych lub mieszkalnych, piwnic, altan, czy przy pożarach kompleksów leśnych lub też przy uwalnianiu osób podczas wypadków. Lecz jak wszyscy pamiętamy najwięcej grozy, niebezpieczeństwa, najwięcej szkód i najwięcej pracy było przy usuwaniu skutków nawałnicy – trąby powietrznej, jaka przeszła w 2017 r. przez naszą gminę. Wtedy do akcji ratowniczej oprócz naszych strażaków na teren naszej gminy skierowano 22 OSP z terenu powiatu i kilka zastępów PSP nie tylko z Raciborza. A usuwanie skutków nawałnicy trwało kilkanaście dni. Ale jak czas pokazał, strażacy nasi zawsze starali się wykonywać swoje zadania jak najlepiej tylko potrafią, z poświeceniem, niejednokrotnie z narażeniem swojego zdrowia, i z roku na rok widać coraz większy profesjonalizm wśród strażaków ochotników niż bywało to w latach ubiegłych – podsumował komendant gminny Krzysztof Bartoń.

Punktem kulminacyjnym zjazdu był wybór nowych władz Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kuźni Raciborskiej oraz komisji rewizyjnej. Prezes zarządu – Morciniec Edward, komendant gminny – Bartoń Krzysztof, wiceprezes – Dudek Joachim, wiceprezes – Serafin Aleksander, skarbnik – Panek Adam, sekretarz – Granieczny Leszek, członek prezydium – Rabiej Adam, członkowie zarządu: Czogała Tomasz, Grobelny Krzysztof, Płotek Jerzy, Piechula Edward, Kowalski Piotr, Kowalski Sebastian, Miera Karol, Wrzodak Paweł, Chrośnik Krystian, Sałajczyk Krzysztof, Pieruszka Krzysztof, Grycman Andrzej. Skład Komisji Rewizyjnej Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kuźni Raciborskiej: przewodniczący – Wenglorz Marcin, wiceprzewodniczący – Rózga Karol, sekretarz – Brzoska Franciszek.

fot. UM Kuźnia Raciborska
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here