Dyskryminacja ze względu na wiek w pracy nadal widoczna

praca seniorzy biznes
Fot. pexels.com

Ponad 60% Polaków powyżej 40. roku życia dostrzega, że doświadczenie i wiedza osób w wieku 60+ nie są doceniane w polskim społeczeństwie.

8% osób w wieku 60-69 lat miało doświadczenie nacechowane dyskryminacją w miejscu pracy. W grupie badanych w wieku 40+ o takich odczuciach mówi 3%. Ponadto jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 49% respondentów w wieku 70+ pracujących lub poszukujących pracy jest zdania, że osoby starsze są wykluczone z wielu dziedzin życia społecznego. Z kolei 68% badanych w wieku 50-59 lat wolałoby zatrudnić 30-letniego mężczyznę niż równie wykwalifikowanego jego 60-letniego konkurenta.

- reklama -

Polacy w wieku 40+, według własnej oceny, relatywnie rzadko doświadczają dyskryminacji ze względu na wiek w miejscu pracy. W raporcie zwrócono jednak uwagę, że w procesach rekrutacyjnych młodsi kandydaci częściej otrzymywali zaproszenie do kolejnych etapów naboru do pracy, niezależnie od płci, miejsca poszukiwania pracy czy doświadczenia zawodowego.

Autorzy raportu podkreślili, że niezależnie od wieku ośmiu na dziesięciu pracowników twierdzi, że ich praca wymaga ciągłego nabywania wiedzy i rozwoju umiejętności. Mimo tej deklaracji wraz z wiekiem pracowników spada liczba szkoleń, w których biorą oni udział.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj