Stop każdej kropli – oszczędzaj wodę

Za kilkadziesiąt lat woda stanie się wartością deficytową. Podczas upalnego lata częściej podlewane są ogródki, napełniane baseny. Dodatkowo kilka razy dziennie bierzemy orzeźwiający prysznic. A wody w kraju mamy jak na lekarstwo.

A oto kilka faktów dotyczących wody: Od 20 lat zużycie wody w Polsce systematycznie maleje – z ponad 200 do około 100 litrów na dobę. Najwięcej wody zużywamy na kąpiel, myjąc naczynia ręcznie zużywamy nawet od 20 do 70 litrów wody, kapiący kran to strata ok. 5-6 m3 wody rocznie. Gdy nieszczelna jest spłuczka w toalecie, marnotrawstwo jest jeszcze większe. Proekologiczne rozwiązania w bateriach, pralkach, spłuczkach WC pozwalają ograniczyć zużycie wody nawet o 50 proc.

- reklama -

 

Producenci armatury łazienkowej wyszli z założenia, że "mniej znaczy więcej". Proponowane przez nich rozwiązania zmierzają do tego, by zmniejszyć zużycie wody, jednocześnie nie pozbawiać użytkownika komfortu życia. Czas więc zmienić przyzwyczajenia, a podczas remontu mieszkania wybrać ekologiczne rozwiązania.

 

Przy remoncie mieszkania często pojawia się dylemat: co wybrać – wannę czy prysznic? Jakie wybrać szafki, półki i schowki? Jak utrzymać czystość nie tylko w pomieszczeniach ale i urządzeń? Co zrobić by zmniejszyć ilość zużywanej wody? Jakie akcesoria i baterie, czy nawet rośliny mogą być w łazience. Na te wszystkie pytania odpowie ekspert z Centrum Wyposażenia Łazienek PERFEKT w Raciborzu. Pomoże on zaplanować przestrzeń, wybrać instalacje, dobierze kolory no i pomoże wybrać produkty.

 

Umywalka: należy wybrać baterie umywalkowe z eko rozwiązaniami np.: termostaty (ograniczają temperaturę wody do ustawionego wcześniej poziomu), perlatory napowietrzają wodę, sprawiając, że strumień ma większą objętość, ograniczniki wypływu redukują ilość zużywanej wody nawet o połowę, blokady przyciski ograniczające strumień i temperaturę wody, uchwyty z 2- lub 3-stopniową regulacją; należy postarać się zakręcać wodę podczas mycia zębów. Warto też zaopatrzyć się w kubek; do golenia wystarczy niewielka ilość wody wlanej wcześniej do umywalki z korkiem; umywalkę będzie się myć rzadziej, a co za tym idzie, zużywać mniej wody, jeśli wybrany zostanie model ze szkliwem zapobiegającym osadzaniu się zabrudzeń.

Wanna i prysznic: jeżeli ktoś lubi długo się moczyć w wannie pełnej wody, należy wybrać model z wyprofilowaną wewnątrz misą  (trzeba zapytać o to sprzedawców). Komfort będzie taki sam, a do napełnienia wanny zużyje się znacznie mniej wody, na rynku jest już armatura z programowaniem ilości wody. Przyciska się guzik… i już więcej nie zapomni się zakręcić kranu. Prysznic w wannie? Może być. Należy tylko zainstalować baterię wannowo-prysznicową z regulacją wypływu albo termostatyczną. Aby nie demontować starej armatury, należy wymienić przynajmniej rączkę prysznicową (na model z ogranicznikiem strumienia). Taki koszt, zwróci się po kilku miesiącach. Możliwe jest nawet korzystanie z obfitego natrysku trzeba jednak mieć baterię z napowietrzaniem albo ogranicznikiem wypływu. Strumień z takiej baterii jest wizualnie podobny do wypływającego ze standardowego modelu, ale zużycie wody drastycznie spada.

 

Do kabiny można też wybrać inne baterie oszczędzające wodę: termostatyczne albo z regulacją przepływu. Czyszczenie kabiny i brodzika to co najmniej kilkanaście litrów wody. Można zaoszczędzić czas, wodę i środki czyszczące, gdy jej szyby będą pokrytą powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i resztek kosmetyków. Do kąpieli w wannie potrzeba minimum kilka razy więcej wody niż pod prysznicem. Jeśli zostaną zainstalowane w domu urządzenie do jej odzyskiwania, można mieć np. darmowe spłukiwanie toalety.

 

Toaleta, bidet, pisuar: codziennie do spłukania sedesu potrzeba ok. 35 l wody. Rachunki bardzo skutecznie ograniczą dwuprzyciskowe spłuczki (z małą lub większą ilością wody) oraz z funkcja "stop" (można zatrzymać wypływ wody). Baterie bidetowe też mają rozwiązania EKO! To modele np. termostatyczne oraz z kilkustopniową regulacją wypływu. Zużycie wody spada nawet o połowę. Jeśli się chce mieć w domu pisuar, należy wziąć pod uwagę modele z kontrolą spłukiwania. Ceramika  z powłokami zapobiegającymi osadzaniu się zabrudzeń ogranicza częstotliwość czyszczenia, czyli także ilość potrzebnej do tego wody. Około 40 procent wody zużywanej w gospodarstwach domowych to spłukiwanie toalety.

 

Nowością jest specjalna powłoka stosowana na ceramice łazienkowej i szklanych kabinach prysznicowych. Utrzymanie tych powierzchni w czystości jest wyjątkowo proste, można tym samym zaoszczędzić sporo używanej do ich czyszczenia wody i środków chemicznych. Na tego powierzchni drobne krople wody łatwo łączą się w większe i szybko spływają wraz z nieczystościami. Dzięki temu ta nowoczesna powłoka skutecznie ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchniach ceramicznych i szklanych, a do jej pielęgnacji wystarcza delikatna ściereczka lub gąbka. Koniec z męczącym szorowaniem, używaniem olbrzymiej ilości wody i detergentów! Powierzchnia produktów z powłoką Reflex KOŁO (ceramika łazienkowa, szkło w kabinach prysznicowych) dłużej pozostaje czysta, a powstające osady z kamienia lub tłuszczu można usunąć o wiele łatwiej niż w przypadku tradycyjnych powierzchni.

 

Kabiny prysznicowe, brodziki, wanny, nowoczesną ceramikę sanitarną, armaturę, meble łazienkowe oraz szereg akcesoriów także z rozwiązaniami ekologicznymi w bardzo atrakcyjnych cenach oferuje:

 

 

 

 

 

CENTRUM WYPOSAŻENIA ŁAZIENEK PERFEKT
Racibórz,  ul. Klasztornej 9
tel. 032 414 05 50

 

e-mail: [email protected], www.e-lazienka.eu

Centrum czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00,
w soboty od 9.00 do 13.00

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here