Sąsiedzi najlepszym powiatem w województwie opolskim

0
Związek Powiatów Powiat kędzierzyńsko-kozielski najlepszy w województwie Polskich - Ranking
Związek Powiatów Polskich - Ranking

Historyczny awans powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w prestiżowym rankingu Związku Powiatów Polskich. Wybierano najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy w 2017 roku. Pod lupę wzięto ponad 370 powiatów.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski awansował z 12-go na 8 miejsce w kraju, otrzymując też rekordowe niemal 44 tysiące punktów w wielu ocenianych przez ekspertów kategoriach. To pod tym względem niewątpliwie historyczny skok w górę. Samorządowi z Kędzierzyna-Koźla dało to pierwszą, mistrzowską lokatę w województwie opolskim, pozostawiając innych daleko z tyłu. Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.

- reklama -

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając rywali, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Konkurencja ta jest jedyna w swoim rodzaju. Ranking jest bowiem aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa na okrągło – przez cały rok. Oddaje też rzeczywistość z tego względu, że w praktyce uczestnikami rankingu są całe wspólnoty samorządowe i lokalne. Mieszkańcy mogą wnieść własny wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP. Dodatkowo lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”.

oprac./A/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here